Antalya
22.06.2021
A

HDP İzmir İl Başkanlığı’na saldırı sonrası Deniz Poyraz hayatını kaybetti. Ardından AKP Diyarbakır Hani İlçe Başkanlığı’na saldırı gerçekleştirildi.

Herkes kınadı, herkes toplumu sağduyulu olmaya çağırdı. Elbette lanet olsun diyorum yapan ele!

Aynı el… ABD’nin ülkemizde yürüttüğü uluslararası projelerde görevli olan el ile aynı el… Her iki saldırının da aynı elden çıktığını düşünüyorum…

Türkiye’de şiddet ve anarşi meşrulaştırıldı. Toplumu anarşiye yöneltmek isteyenler bu ortamı hazırladı.

Gazeteciye, kadına, çocuğa, yaşlıya şiddet yaygınlaştırılarak ortam hazırlandı.

Diğer yandan geçmişe şöyle bir bakıldığında her nedense bu tür olaylar, patlamalar, ya da sarsıcı cinayet eylemleri, Ergenekon, Balyoz davaları vb davalar, iktidarın oy kaybettiği dönemlerde gerçekleşmiş olduğu görülüyor.

Ardından kurumların işleyişi değişiyor. Milli olmaktan çıkartılıyor. Rejim değişiyor…

Diğer yandan Millet İttifakı’nın elinin gittikçe güçleniyor olması yaklaşan 2023 seçimleri öncesi iktidarın, yeni ittifak ortakları arayışının sürdüğü görülüyor.

Arayışlar hem yeni anayasa referandum yeter sayısı için hem de iktidarda kalabilmeyi sağlayacak bir ortaklık şeklinde sürecek gibi görülüyor. İleri demokrasi, açılım, çözüm süreci vb dönemlerde verilen sözler devreye girer mi hep birlikte yaşayıp göreceğiz.

ŞUŞA ANLAŞMASI

NATO; İkinci Dünya Savaşı döneminde başta Avrupa olmak üzere bütün dünyayı,  Alman emperyalizmi ve faşizmi yakıp yıktığı dönemde ortaya çıktı. Alman, İtalyan ve Japon faşizminden en fazla zarar gören İngiltere ve Fransa önderliğinde kuruldu. Daha ABD emperyalizminin, dünyaya egemen olmadığı zamandı.

ABD emperyalizmi İkinci Dünya Savaşı’ndan galip çıktıktan sonra NATO’yu bu sefer dünyayı sömürmenin bir aracı olarak kullandı. İlk iş olarak da Sovyetler Birliği’ni parçalamayı hedefine koydu ve başardı.

NATO’nun gerek 2030 hedeflerinde gerekse son Brüksel Zirvesi’ne bakılırsa hedefte Rusya vardır. Parçalanmaya devam eden bir Rusya vardır.

NATO Brüksel Zirvesi’nden sonra gündeme gelen Şuşa Anlaşması ve Türkiye ve Azerbaycan’ın ortak önerisi olarak gündeme gelen bölgedeki 6 ülkeden oluşan platform önerisi çok da NATO’nun Rusya planları ile örtüşmüyor gibi görünse de gerçek öyle değildir.

Bu gelişmeler, ABD emperyalizmi ve NATO’nun Kafkaslara yerleştiğinin göstergesinden başka bir şey değildir.

Ha bu arada NATO’dan çıkmak ancak milli bir iktidarın işidir. Milli olmayan iktidarlar çıkamaz demiyorum, çıkmaz!

Paylaş
ETİKETLER:
Yok