Antalya
21.06.2021
A
ARŞİV , POLİTİKA
İstanbul Sözleşmesi için ortak açıklama
İstanbul Sözleşmesi için ortak açıklama

CHP Kadın Kolları Genel Başkanlığı’nın koordinesinde 81 ilde yapılan ortak basın açıklamasında  “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz.” denildi.

Antalya’da da CHP İl kadın Kolları Başkanı Nilüfer Deveci imzasıyla yapılan yazılı açıklamada, “Biz kadınlar, kazanılmış haklarımızın gasp edilmesine izin vermeyeceğiz. Tek adam rejiminin 20 Mart 2021 tarihinde, gece yarısı açıkladığı İstanbul Sözleşmesi’nin fesih kararını tanımıyoruz, tanımayacağız.  Bizler, bu hukuksuz kararının iptali için Danıştay’a başvuruda bulunduk. Yürütmenin durdurulması kararını beklerken, 30 Nisan 2021’de Resmi Gazete’de, ikinci bir Cumhurbaşkanı kararı yayımlandı. Kararda, İstanbul Sözleşmesi’nin fesih tarihinin 1 Temmuz olduğu belirtildi. Bu karar, açıkça yargıya talimat niteliğindedir. Nitekim Danıştay, 1 Haziran 2021 tarihinde açtığımız davaya yönelik, "idarenin savunması alındıktan sonra inceleme gerektiğine" hükmetti. Kadınlar için hayati öneme sahip İstanbul Sözleşmesi konusunda Danıştay’ın savunma almak için bile iki ay beklediği böylece ortaya çıkmış oldu.  Meclis’teki tüm partilerin oybirliğiyle kanunlaşan İstanbul Sözleşmesi, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin iradesi yok sayılarak feshedilemez. Anayasa'ya açıkça aykırı olan bu kararı derhal iptal edin. Danıştay bu hukuksuzluğa ‘Dur!’ demek için daha neyi bekliyor?” denildi.

 SÖZLEŞME’DEN VAZGEÇMİYORUZ

Kadınların gücünün hafife alınması gerektiğini vurgulanan açıklama şöyle devam etti: İstanbul Sözleşmesi hukuksuz bir şekilde fesih edilecek olursa, Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun bize verdiği bir söz var:  İktidara geldiğimizde, ilk bir hafta içinde Sözleşmeyi tekrar yürürlüğe koyacak adımları atacağız.   Kimse biz kadınların örgütlü gücünü hafife almasın. Mücadelemiz 1 Temmuz’a kadarki sıkışık zaman dilimi ile sınırlı değil. 1 Temmuz’dan sonra da mücadelemiz devam edecek.  Sözümüz açık, kararımız net: İstanbul Sözleşmesi’nden Vazgeçmiyoruz!   Türkiye’nin her ilinde tek ses olarak haykırıyoruz:   İstanbul Sözleşmesi’nden değil, önümüzden çekilin!”

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: