Antalya
19.06.2021
A
ADLİYE , EKONOMİ
Macar heyetten ATSO'ya ziyaret
Macar heyetten  ATSO'ya ziyaret

Macaristan resmi heyeti ile bir araya gelen ATSO Başkan Davut Çetin," Kentimizin yatırım imkanlarını anlattığımız takdirde Macar yatırımcıların istekli olacaklarından eminim" dedi.

 

ATSO  Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin,  Macaristan Büyükelçisi Viktor Matis, Ticari Ataşesi Áron Sipos, Fahri Konsolos Kaan Karakaya ve heyeti ile bir araya geldi. Macaristan ve Antalya ikili ilişkileri ve ekonomik işbirliği imkanlarının yapıldığı görüşmeye ATSO Başkan Yardımcıları Mustafa Atılgan ile Cihangir Deniz ve Yönetim Kurulu Sayman Üye Ayhan Kızılsavaş da katıldı.

YATIRIMCILARIN CAZİBE MERKEZİ

Başkan Çetin, Antalya ekonomisi hakkında bilgiler verdi ve ATSO'nun 139 yıllık köklü bir yapıya sahip olduğunu ifade etti. 50 bini aşkın üyesi ile Türkiye'nin en büyük Ticaret ve Sanayi Odası olduğunu ifade eden Başkan Davut Çetin, kentin yabancı yatırımcılar için de çok önemli bir cazibe merkezi olduğunu söyledi. Türkiye'nin İstanbul'dan sonra en çok yabancı yatırımcıya sahip kenti olduklarını ifade eden Çetin, "Bugün 4 bin 500'e yakın yabancı yatırımcı Antalya'da yatırımlarını sürdürüyor. Bu rakam her geçen gün artarak devam ediyor. Turizmiyle Türkiye'nin dışa açılan penceresi olan Antalya, yabancı yatırımcılar için de en önemli yatırım merkezlerinden birisi" dedi.

EKONOMİK İLİŞKİLERİMİZİ GELİŞTİRMELİYİZ

Sözlerine Macaristan ile Antalya arasındaki ilişkileri aktararak devam eden ATSO Başkanı Çetin, ülke olarak Macaristan ile çok eskiye dayalı bir dostlukları olduğunu dile getirdi. Bu dostluğun ekonomik anlamda da büyümesi için her zaman istekli ve işbirliğine açık olduklarının altını çizen Başkan Çetin, "En çok yabancı yatırımcıya sahip şehirlerden biri olmamıza rağmen odamıza kayıtlı yalnızca 3 Macaristan ortaklı firma bulunuyor. Antalya turizm, tarım, ticaret ve sanayi açısından yatırıma çok açık bir kent. Macar yatırımcılara kentimizin yatırım imkanlarını anlattığımız takdirde ben burada yatırım konusunda istekli olacaklarından eminim" şeklinde konuştu.

TÜRKİYE ÖNEMLİ BİR DESTİNAZYON

Macaristan Büyükelçisi Viktor Matis, , "Macaristan ile Antalya ekonomik ilişkilerini ileri seviyelere çıkarmayı bizler de çok istiyoruz. Türkiye, Macaristan'ın tercih ettiği en büyük 3 turizm destinasyonundan biri . Ülkemizden Türkiye'ye 150 binin üzerinde vatandaşımız turizm amaçlı geliyor. Antalya'ya direkt inenlerin dışında İstanbul üzerinden de gelen vatandaşlarımızı da düşünürsek 100 binden fazlası buraya geliyor diyebiliriz" dedi. 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: