Antalya
18.06.2021
A
ARŞİV , POLİTİKA
Zeybek: Yargı bağımsız değil
Zeybek: Yargı  bağımsız değil

Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun Teklifi konusunda görüş bildiren CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek,  bu düzenlene ile savcıların bağımsız soruşturma yapma yetkilerinin engelleneceğini savundu.  

AKP iktidarının getirdiği her kanun teklifinde mutlaka bu ülkenin yargısına zarar verecek çok ciddi maddeler olduğunu savunan CHP Antalya Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu üyesi Rafet Zeybek,  "Türk yargısının çok ciddi sorunları var. Türk yargısının sorunları münferit yasalarda yapılan küçük değişikliklerle çözülmeyecek kadar büyüktür. Eğer bir ülkenin yargısı bağımsız değilse o ülkede hukuk devleti iddiası yoktur. Eğer, bir ülkenin hâkimleri ile savcıları iktidarın yani yürütmenin tahakkümü altına sokulduysa o ülkede adalet yoktur. Türkiye'de maalesef, yargı da bağımsız değildir, Türkiye'de adalet de dağıtılmamaktadır.” dedi

HUKUKİ AMİR ATANAMAZ

Teklifin özellikle, 2'nci ve 3'üncü maddesi Cumhuriyet Savcılarının üstüne Cumhuriyet Başsavcılarını getirdiğini vurgulayan Rafet Zeybek açıklamasını şöyle sürdürdü: "“Türkiye’de hâkimlik teminatı yoktur. Bu ülkede hâkim savcıların coğrafi teminatı yoktur. Eğer verdiğikarara göre ertesi gün bir hâkim savcıyı tayin ediyorsanız ya da hakkında, verdiği karar nedeniyle disiplin soruşturması açılıyorsa, 'Türkiye'de bağımsız ve tarafsız yargı var.7 deme hakkımız yoktur. Teşhisi koyalım, Türkiye'de yargı sorunludur ve Türkiye'de yargı bağımsız ve tarafsız değildir.  Ne kadar iyi kanun çıkarırsanız çıkarın eğer uygulamada bağımsız bir yargı yoksa, bağımsız hâkim ve savcılar yoksa hiçbir yarar sağlamaz.Bu milletin yargısıdır, cemaatin yargısı olmaz, yürütmenin yargısı olmaz, grupların olmaz, mafyanın yargısı olmaz. Ama bakıyoruz hepsinin yargısı var. Yürütmenin yargısı var, mafyanın yargısı var; devletin o güçlerinin içine, yasamanın içine mafya giriyor, yürütmenin içine mafya giriyor, yargının içine mafya giriyor. Yargı bağımsızlığı ve yargıya güven ise sürekli zedeleniyor.”

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: