Antalya
18.06.2021
A
ARŞİV , EKONOMİ
ANTBİRLİK YATIRIMA KİLİTLENDİ
ANTBİRLİK YATIRIMA KİLİTLENDİ

Antalya'nın köklü sanayi kuruluşlarından olan ANTBİRLİK, yatırımlarını hızlandırdı. İlk büyük yatırımını güneş enerjisi, ikinci büyük yatırımını da narenciye konusunda yapan kurum,  hazırlık aşamaları tamamlanan 4 büyük yatırımı da 2022’de hayata geçirecek.

Antalya çiftçisinin refahını yükseltmek ve kurumun 50 yıl sonrasını inşa etmek isteyen Antalya Pamuk ve Narenciye Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (ANTBİRLİK), toplam 300 milyon liralık yatırımlarını tek tek hayata geçirmeye başladı. Kurulan tesisler de ANTBİRLİK markasıyla üretilen ürünler dünya piyasasına sürülecek.

ENERJİSİ GÜNEŞTEN

İlk yatırım adımı olarak 30 milyonluk GES (Güneş Enerji Sistemi) projesini tamamlayarak atan ANTBİRLİK, enerjisini güneşten üretecek. 30 bin metrekare alanda üretilecek 5 KW enerji ile tüketimini bedavaya getiren kurum, ihtiyaç fazlasını da satacak.

NARENCİYEYE YATIRIM

ANTBİRLİK, diğer yandan günlük 250 ton hammadde işleme kapasiteli meyve suyu konsantresi ve salça domates suyu üretim tesisinin temelini de attı. Narenciyenin başkenti Antalya’da kurulacak tesis, kuruma 135 milyon liraya mal olacak. Fabrika da meyve suyunun yanı sıra salça üretimi de yapılacak.

ÇİFTÇİYE SOGUK HAVA DEPOSU

ANTBİRLİK'in, 2022’de teslim alacağı bir diğer yatırımı ise 50 milyon liraya mal edeceği soğuk hava deposu olacak. 15 bin metrekare alan üzerine kurulacak tesis, 35 odalı olacak. Tesiste, taze muhafaza, donmuş ürün işleme, paketleme ve soğutulmuş koridor gibi üniteler bulunacak. Son teknoloji Amonyak-Karbondioksit Kaskad sistemli soğuk hava deposu 15 bin metrekare alan üzerine kurulacak.

2022'DE 4 BÜYÜK YATIRIM

Vizyon projelerinden 3 yatırımı hayata geçiren ANTBİRLİK, diğer 4 yatırımı 2022 Ağustos ayında hizmete sokacak. Böylece bin 500 çalışan kapasitesi ile ANTBİRLİK, bölgede üretimden tüketime söz sahibi olacak.

GELECEĞİ İNŞA EDİYORUZ

Antalyalı çiftçinin ürettiği her ürünü alıp işledikten sonra ANTBİRLİK logosuyla paketleyip pazara süreceklerini belirten ANTBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Yavuz, “69 yıllık tecrübesiyle çiftçinin rehberi olan ANTBİRLİK’in geleceğini inşa ediyoruz” diye konuştu.

TEMEL AMACIMIZ BÜYÜMEK

ANTBİRLİK’in büyümesi ve dev bir kurum haline gelmesini temel amaç edindiklerini ifade eden başkan Yavuz, “Bu amaca katkı sağlayan tüm unsurlar bizim hedefimiz. Antalya tarımın başkenti ve her türlü ürün yetişiyor, Bizde bu ürünleri işlemek için yatırım yapıyoruz” dedi.

ÇİFTİÇİMİZE SÖZÜMÜZ VAR

Göreve geldiği günlerde çiftçiye verdiği tüm sözleri yerine getirmek için çabaladığına dikkat çeken başkan Yavuz, “Salgın nedeniyle gecikmeli de olsa sözümüzü tutmanın onurunu yaşıyoruz. Tüm projelerimiz, Antalya ve Türkiye için bir kazanım olacak” diye konuştu.

GELECEĞE GÜVENİYORUM VE GENÇ NESİLLERE İNANCIM TAM

Türkiye’nin geleceğine güven duyduğunu ve genç nesillere inancının yüksek olduğunu vurgulayan Başkan Yavuz, “Yatırımlarımızla istihdam sayımız 5 kat artacak. En büyük sevincim bu. ANTBİRLİK, bir dönem gibi gençlere umut kapısı olacak” dedi.

PLANLI BÜYÜYORUZ

Fiziki büyüme, ekonomik büyüme ve kalkınma için çiftçinin üretimine önem verdiklerine değinen Yavuz,  üretimi arttırmak için insan unsuru, sermaye ve doğal kaynak faktörlerini harekete geçirdiklerini belirti. Yavuz, “Kurumsal yapının etkin işleyişi iyi büyümeyi teşvik eder. Planlı büyüyoruz” dedi.

ŞUURSUZLARLA İŞİMİZ YOK

Egolu, nefsi zafiyet içinde ve şeytanla yandaş olan bazı çıkar odaklı kişilerin hizmeti aksatmaya çalıştığını ve yapılan yatırımları bilinçsizce eleştirdiklerine değinen Yavuz, üreten ve üretim için adaletli davrandığını belirterek, “Kendini ve haddini bilmeyen kişilerle ve onların çıkar ilişkileri ile işim yok” diye konuştu.

KUTU KUTU KUTU

ÇİFTÇİLERİMİZ İÇİN VARIZ

Yeni yapacakları yatırımlarla fark yaratacaklarını kaydeden ANTBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Yavuz,  "Tek derdimiz Antalyalı çiftçilere hizmet.  Tarımın gelişmesi  ve üreticimizin kalkınma için tüm imkanlarını seferber ediyoruz.10 yıllık siyasi hayatımda, kulağımı kötü, çirkin laflara tıkadım. Kimse benden şahsi menfaatleri için imtiyaz beklemesin. Benim hedefim çiftçiye hizmet” dedi.

 

ANTBİRLİK'İN BİTEN PROJELERİ

SERİK ÇANDIR ve AKSU’DA DEPOLARIMIZIN ÇATI KATINA GES (GÜNEŞ ENERJİ SİSTEMİ)

Akdeniz bölgesinde en büyük çatı üzerine kurulan güneş enerji projesi, toplam 30 bin metrekare kapalı alan (çatı katı) üzerine kuruldu. Yılda 5 MW güneş enerji üretimi yapılacak yatırım 30 milyon liraya mal oldu. Yılda 5 milyon lira tasarruf sağlanacak  sistem, 4 yıl sonunda kendini amorti edecek. Ayrıca ihtiyaç halinde hemen kurumunu yapılacak 4 MW trafo projede onaylı hazır bekliyor.  

5 ÜNİTELİ MEYVESUYU FABRİKASI

Günlük 250 ton hammadde işleme kapasiteli Meyve Suyu Konsantresi-Salça-Domates Suyu Üretim Tesisi,  8 bin 500 metre alan üzerine kurulacak. 135 milyon liraya mal olacak tesis, 4 yıl sonun da yatırım bedelini geri dönüşüm sağlayacak.

 

Portakal Suyu Konsantresi                : 500-600 kg /saat

Elma Suyu Konsantresi                    : 1.200-1.300 kg /saat

Nar Suyu Konsantresi                       : 1.000-1.200 kg /saat

Domates suyu                                   : 4.000-4.500 şişe/saat

Salça                                                : 1.000-1.200 kg /saat

Şişeleme / Paketletme                       : Saatte 5 bin adet

Meyve İndirme Hattı (Elma-Nar-Domates-Portakal)

Narenciye Ekstarksiyon Hattı

Pres Ünitesi

Pastörizasyon ve Separasyon Ünitesi

Bulanık Meyve Suyu Tankları Ünitesi

Durultma (Enzimasyon) Tankları Ünitesi

Filtrasyon Ünitesi

Berrak Meyve Suyu Tankları Ünitesi

Evaporasyon Ünitesi

Konsantre Depolama Ünitesi

Salça Üretim Hattı

Aseptik Dolum Ünitesi

Domates Suyu Dolum Hattı

CIP Ünitesi

Yardımcı Üniteler, Mekanik Montaj, Elektrik Montaj,

 

SOĞUK HAVA DEPOSU

Çiftçilerin tüm ürünlerini depolayacağı son teknoloji Amonyak-Karbondioksit Kaskad sistemli Soğuk Hava Deposu inşaatı için start verildi. 15 bin metrekare alan üzerine kurulacak tesisin maliyeti 50 milyon liraya mal olacak.

TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Çift Rejim Odalar ( - 18 °C / + 4 °C ) : 24 Adet 100 ila 980 metrekare arasında farklı oda yapılarında. Toplam 42 bin metreküp hacim.

Taze Muhafaza Odası ( 0 °C / + 4 °C) : 7 Adet 275 metrekare  15 bin metreküp hacim.

20/30 TON/SAAT KAPASİTELİ YEM FABRİKASI

Donmuş Ürün İşleme Alanı (0 °C / + 4 °C) 1 Adet  216 metrekare  1.080 metreküp hacim.

İşleme Paketleme Alanı (+ 12 °C) 350 metrekare  1670 metreküp hacim

Soğutulmuş Koridor : (0 °C / + 4 °C)    3 adet 200 metrekare  2.662 metreküp hacim

Mal Kabul Sevkiyat Alanı : 450 metrekare 2.160 metreküp hacim

TİP 1

ÇİFT REJİM ODA
(Konsantre Ürün Depolama)

- 18 °C / + 4 °C

2 Adet

1.741 m²

2.460 Palet

           

TİP 2

ÇİFT REJİM ODA
(Ticari Amaçlı Depolama)

- 18 °C / + 4 °C

22 Adet

3.918 m²

7.728 Palet

           

TİP 3

SOĞUK MUHAFAZA
(Ticari Amaçlı Depolama)

0 °C / + 4 °C

7 Adet

1.915 m²

3.528 Palet

           

TİP 4

İŞLEME ALANI

+12 °C

2 Adet

550 m²

 
           

TİP 5

MAL KABUL-SEVKİYAT

+12 °C

2 Adet

663 m²

 

 

2022 YILINDA SONUÇLANACAK PROJELER

YEM FABRİKASI

Beş bin metrekare alan üzerine kurulacak kanatlı ve küçük-büyükbaş yem fabrikası 2022 yılında tamamlanacak. Saatte 30 ton ürün işlenecek olan tesis 50 milyon liraya mal olacak.

ZEYTİNYAĞI TESİSİ

Marka haline getirdiğimiz ve sanal ve zincir marketlerde satışta olan ANTBİRLİK Zeytinyağını dünya piyasasına sürmek için 40 ton işleme kapasiteli mevcut fabrikayı 5 katı kapasite arttırarak günlük 200 ton zeytin işleme haline getirilecek. Bu yatırım 3.5 milyon liraya mal olacak. 2022 yılında tamamlanacak ve bin metrekare kapalı alan üzerine kurulacak.

YAĞ KOMBİNASI

Mevcut tesisimizin kapasitesini attırarak ve modernleştirerek toplam 43 bin metrekare alan üzerine kurulacak yağ kombinası fabrikası, 30 milyon liraya mal olacak. Kurulacak alanda çekirdek depolama, yağ kombinası alanı, küspe deposu, idari bina, depolar yer alacak.

TAHİN FABRİKASI

Antalya Manavgat ilçesinin ‘Altın Susam’ olarak markalaşan susamını ‘Altın Tahin’ olarak dünya piyasasına sunmak için kurulacak Tahin Fabrikası 800 metrekare alana inşa edilecek. Fabrika 2022’de teslim edilecek. Yapım ve makineler için fiyat araştırması yapılıyor.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: