Antalya
18.06.2021
A
GÜNDEM , ÇEVRE
Yamansaz' a yakın takip
Yamansaz' a yakın takip

Antalya Kent Konseyi Başkanı Semanur Kurt, Yürütme Kurulu üyeleriyle birlikte Lara Kent Parkı ve Yamansaz’a inceleme gezisi düzenledi. Gezide, bölgedeki kirlilik ve yapılaşmaya dikkat çekildi.  

 

Antalya Kent Konseyi, Muratpaşa ilçesi sınırlarındaki kentin önemli değerleri olan Lara Kent Parkı ve Yamansaz’ı yakın takibe aldı.  Antalya Kent Konseyi Başkanı Semanur Kurt, Yürütme Kurulu üyeleriyle birlikte Lara Kent Parkı ve Yamansaz’a inceleme gezisi düzenledi. Yürütme Kurulu üyeleri ilk olarak yıllardır Antalya’nın gündeminde olan ‘temalı park’ yapılmak üzere Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tahsislere konu edilen 3 milyon metrekare büyüklüğündeki Lara Kent Parkı’nda incelemelerde bulundu.

KAÇAK BARAKALAR, ÇÖP VE YANGIN…

İnceleme gezisinde kumul alanda kanal kazıldığı, off road araçları için parkurlar oluşturulduğu, evsiz kişilerin kaçak barakalarda yaşadığı, ormanın ortasına sera kurulduğu tespit edildi. Yanan ormanlık alanda da inceleme yapan Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyeleri, orman ve kumul alandaki çöp yığınlarına işaret etti. Yürütme Kurulu Üyesi Tuncay Neyişçi de Lara Kent Parkı’nın ekolojik, morfolojik ve kumul özelliğine vurgu yaparak, alanın önemine ilişkin bilgi verdi.

YAMANSAZ’DA YAPILAŞMA

Heyetin  bir sonraki durağı ise 8 Mayıs 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararnamesiyle sınırları daraltılarak koruma statüsü değiştirilen Yamansaz oldu. Lara Kent Parkı’nın kuzeyinde yer alan Yamansaz ile ilgili Yürütme Kurulu üyesi Nihat Dipova tarafından bilgi verildi. ‘Kesin korunacak hassas alan’ ilan edilen alanın sulak ve birçok canlıya ev sahipliği yapma özelliklerine işaret edilirken, bölgedeki yapılaşma da gözlerden kaçmadı.

GELECEĞE TAŞIMALIYIZ

Lara Kent Parkı ve Yamansaz’ın Kent Konseyi’ninkuruluşundan bu yanagündeminde yer aldığını hatırlatan Yürütme Kurulu üyeleri, “Antalya Kent Konseyi olarak kentin en önemli değerlerinden Lara Kent Parkı ve Yamansaz’ı gündemde tutmaya devam edeceğiz. Bu alanlar Antalya’ya mirastır, bu mirası koruyup gelecek nesillere taşımak hepimizin görevi olmalıdır” dedi.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: