Antalya
17.06.2021
A
ARŞİV , POLİTİKA
Dim Çayı'nı bitirecekler
 Dim Çayı'nı bitirecekler

DİM Çayı üzerine ikinci bir Hidroelektrik Santrali (HES)yapılmasını istemeyen Alanya Alacami Mahallesi sakilerinin bu talepleri CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı tarafından TBMM gündemine taşındı.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na verdiği önergelerde DİM Çayı üzerinde ikinci HES kurulma iddialarını sordu.

 

'ÇED OLUMSUZ KARARI'  VERİLSİN

Alanya Alacami Mahallesi (Köyü)sakinleri Dim Çayı üzerine ikinci bir HES yapılmasını kesinlikle istemediğini hatırlatan Arı, "HES yapılmak istenen bölge 'Dim Çayı Yaban Hayatı Geliştirme Sahası' içinde kalmaktadır. Bu projenin yapılması demek Alanya’nın, bölgedeki tarım topraklarının ve yaban hayatın can damarı olan su kaynağının öldürülmesi demektir. Proje için başlatılan Çevresel Etki Değerlendirilmesi (ÇED) sürecinin bir an evvel “ÇED Olumsuz Kararı” verilerek sonlandırılması talep ediyoruz.” dedi.

HEM TURİZME HEM TARIMA ZARAR

İki bakandan konuyu çözüm bulmalarını isteyen Arı açıklamasını şöyle sürdürdü. “Alanya’nın doğallığını koruyabilmiş ender köylerinden olan ve Dim Çayı’nın kaynağına ev sahipliği yapan Dim Alacami Mahallesi’ne, ikinci bir HES yapılacağının ilan edilmesi, mahalle halkından büyük tepki toplamıştır. Söz konusu projenin tamamı Dim Çayı Yaban Hayatı Geliştirme Sahası sürdürülebilir alanı içerisinde kalmakta olup görüntü ve gürültü kirliliğinin yanında, koruma altındaki yaban hayatının, endemik bitki örtüsü, balık ve hayvan türlerinin bu projeden etkileneceğini aşikardır. Turizm açısından gelecek vaat eden bölge bu projenin hayata geçirilmesi halinde geleceğini de kaybetmiş olacaktır. Başta yöre halkı olmak üzere bu projeye karşı çıkan tüm çevre ve sivil toplum kuruluşlarının itirazları dikkate alınarak, başlatılan Çevresel Etki Değerlendirilmesi (ÇED) sürecinin bir an evvel 'ÇED Olumsuz Kararı' verilerek sonlandırılmasını ve akabinde de projeye hem Tarım hem de Enerji Bakanlığı tarafından verilen izin ve lisansların iptal edilmesini talep ediyoruz.”

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: