Antalya
17.06.2021
A
ARŞİV , EKONOMİ
ATSO Romanya ile işbirliğine hazır
ATSO Romanya ile  işbirliğine hazır

ANTALYA Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, Romanya Büyükelçisi Ştefan Tinca ve Romanya Antalya Fahri Konsolosu Semih Beken'i ağırladı. ATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cihangir Deniz'in de hazır bulunduğu toplantıda, Romanya - Antalya ekonomik ilişkileri ve bu ilişkilerin daha üst seviyelere çıkarılması konuşuldu.

Türkiye'de göreve yeni gelen Romanya Büyükelçisi Ştefan Tinca'ya görevinde başarılar dileyerek konuşmasına başlayan Başkan Davut Çetin, Romanya ile geçmişten gelen bir dostluklarının olduğunu söyledi. Büyükelçi Tinca ile de bu ilişkileri daha üst seviyelere çıkarmak istediklerini vurgulayan Başkan Davut Çetin, "ATSO olarak bizler her zaman size destek vermeye hazırız" diye konuştu.

ANTALYA ÖNEMLİ BİR DESTİNASYON

Büyükelçi Tinca'ya Antalya ekonomisi ile ilgili bilgiler veren Başkan Davut Çetin, kentin majör ekonomisinin tarım ve turizm olduğunu ifade etti. Antalya'nın yalnızca Türkiye'nin değil dünyanın en büyük turizm destinasyonlarından biri olduğunu söyleyen Başkan Çetin, "Antalya pandemi öncesine kadar 20 milyona yakın turist alan bir kent durumundaydı. Bu durum pandemi sonrasında da güvenli turizm hareketimizle kaldığı yerden devam edecektir" dedi.Antalya'nın pandemi öncesinde Romanya'dan 250 bini aşkın turisti de ağırladığını dile getiren Başkan Çetin, "Romanya 20 milyonu aşkın nüfusuyla büyük bir ülke. Umuyorum ki yakın zamanda Antalya'da bir milyon Rumen kentimize gelecektir" şeklinde konuştu.

EKONOMİK FAALİYETLERİ ARTTIRMALIYIZ

Romanya ile Antalya'nın ekonomik ilişkilerini ileri taşımak için her türlü işbirliğine açık olduklarını da ifade eden Başkan Çetin, şunları söyledi: "2020 yılında Antalya'dan Romanya'ya olan 49,7 milyon dolarlık ihracat gerçekleşirken aynı dönemde Romanya'dan 3,3 milyon dolarlık ithalat yapmış durumdayız. İhracatımızda en önemli kalemi yaş sebze ve meyve oluşturuyor. Bunun karşılığında da en çok gübre ithal etmişiz. Bu sayıları bir an önce karşılıklı işbirliği çalışmalarıyla artırmalıyız. Geçtiğimiz hafta Rumen iş insanlarıyla Odamız üyelerini online olarak B2B görüşmeler yapmasını sağladık. Bu çalışmaları daha da çoğaltarak ekonomik ilişkilerimizi ileri götürme konusunda üzerimize düşen ne varsa yapmaya hazırız." 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: