Antalya
17.06.2021
A

Rusya, Sovyetler birliği etnik temelde parçalandıktan sonra birkaç etnik grubun oluşturduğu bir devlettir.

ABD emperyalizmi, Rusya’yı parçalamak için Ukrayna’yı NATO’ya dâhil edeceği olmazsa da Kanal İstanbul üzerinden devam edeceği görülüyor.

NATO’nun 2030 raporuna bakıldığında Rusya başına geleceklerden habersiz olabilecek kadar basiretsiz bir yönetime sahip görülüyor. Diğer yandan yaşadığı ekonomik ambargolarla nefes alamaz hale gelmiş görülüyor.

ABD bölgemizde BOP eşbaşkanları aracılığı ile Rusya’yı kıskaca almış durumdadır.

Kamuoyunda S-400’lerin alınması bile yanlış değerlendirilmektedir. S-400’ler Rusya’nın küresel bir güç olduğunun göstergesi değildir aksine Rusya’nın bölgedeki özellikle de Suriye’de çuvallaması için ABD tarafından bir yemdir ve Rusya bu yemi yutmuştur!

Rusya, bölgedeki BOP eşbaşkanlar ile ilişkilerini kesmediği sürece parçalanması kaçınılmazdır.

Ermenistan’ın Dağlık Karabağ’da birden sus pus olması Rusya için çemberin daraldığının en belirgin durumudur.

18 HAZİRAN İRAN SEÇİMLERİ

İran, ABD ambargosu altında seçimlere gidiyor. Ambargonun İran halkı üzerinde yarattığı algı, seçimlere katılımı azaltacak görülüyor.

Seçime katılımı azaltacak olan bir başka faktör de reformistlerin gevşekliği ve ABD beslemelerinin içerdeki faaliyetleridir.

 Böylelikle ABD, seçimlerin meşruluğunu tartışılır hale getirmeyi hedefliyor. Dolayısıyla İran’ın parçalanması yolunda sabırla ilerlemeye çalışıyor.

YENİ İSRAİL HÜKÜMETİ

Netanyahu gitti. Bennett geldi. Bennett’in Netanyahu’dan farkı olamaz. Aralarındaki ayrışmalar ya da tartışmalar; ABD’nin Ortadoğu’daki terör üssü olarak görevimizi nasıl daha iyi yapabiliriz tartışmalarıdır. İsrail’deki BOP eşbaşkanlık makamına gelen Bennett’in yapacakları şimdiden bellidir…

İsrail hükümeti bayrak yürüyüşüne izin verdi. 1967’deki altı gün savaşı sonucu İsrail’in Kudüs’ün doğusunu işgal ettiği tarihin yıldönümü kutlamaları olan bayrak yürüyüşü, tüm dünyaya “Kudüs bizimdir” mesajı vermiştir.

Tabi ki yürüyüşü protesto eden Filistinliler tutuklandı hem de “barışı bozmak” suçundan…

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok