Antalya
17.06.2021
A
ARŞİV , GÜNCEL
Düden için ortak akıl
Düden için ortak akıl

Antalya Meslek Odası Eşgüdüm Kurulu üyeleri, Düden Çayı'ndaki kirlenme ve alınan tedbirlere ilişkin Antalya Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi'nin kamuoyu ve meslek odaları ile açık, net bir bilgi paylaşmamasından yakındı. Eşgüdüm Kurulu Başkanı Emrullah Tayfun Çavdar, temiz bir Düden ve Akdeniz için ortak aklın önemini işaret ederek,  Düden Çayı İzleme ve Koruma Komisyonu kurulmasını önerdi.

Sivil toplum kuruluşlarının oluşturduğu Antalya Meslek Odaları Eşgüdüm Kurulu üyeleri, Yukarı Düden Şelalesi’nde bir araya gelerek Düden Çayı’nda yaşanan kirliliği yerinde inceledi. Kirliliğe karşı acil önlem alınmasını gerektiğini vurgulayan Kurul Başkanı Emrullah Tayfun Çavdar, “Şu an için kirlilik fiziksel boyutta görülse de Düden Çayı’nda yaşanan çevre felaketi ile ilgili şüpheler aydınlatılmadı. Düden Çayı’nı kalıcı olarak kurtaracak önlemler belirlenmeli ve en kısa sürede hayata geçirmeli” şeklinde konuştu.

 

SU KAYNAKLARI KİRLENİYOR

Öncelikle suyun canlıların için önemini anlatan Çavdar,  “Su, tüm canlıların var olması için en temel yaşam gereksinimi. Ekosistemler suyun varlığı ile hayat bulur ve zenginleşir. Dünyadaki içilebilir ve kullanılabilir su kaynaklarının yetersizliği canlı yaşamını tehdit etmeye başladı. Dünya genelinde 1 milyar 200 bin insan su sıkıntısı yaşamakta. Gelecek on yıllarda su kıtlığı salgın hastalıkları, gıdaya ulaşmada zorlukları beraberinde getirecek. Su, bu kadar önemliyken su kaynaklarımızın birer birer kirletilmesine şahitlik ediyoruz” dedi.

 

 TÜM ŞÜPHELER ARAŞTIRILMALI

 Son dönemde sürekli olarak kirlilikle gündeme gelen Düden Şelalesi ile Düden Çayı’nın çok önemli su kaynakları olduğuna dikkat çeken Çavdar,  "Geçen yıl ‘Doğal Sit-Nitelikli Doğal Koruma Alanı’ olarak tescil edilen Düden Şelalesi ve Düden Çayı'nda geçtiğimiz ocak ayında yaşanan koku, köpüklenme ve balık ölümleri tehlikenin boyutlarını bir kez daha gösterdi.  Yaşanan kirliliğin ardından Antalya Valiliği’nin yaptığı denetimler sonrasında bazı işletmelerin tespit edilerek cezai işlem uygulanmasına rağmen ilerleyen süreçte kirlenme sürdü. Biz meslek odaları olarak konunun çözümüne dair katkı sunabileceğimizi, ilgili kurumlarımıza yazılı ve sözlü olarak bildirdik. Yapılan çalışmalar hakkında bilgi talep ettik. Şuan için kirlilik fiziksel boyutta görülse de Düden Çayı’nda yaşanan çevre felaketi ile ilgili şüpheler araştırılarak aydınlatılmadı” diye konuştu.

SÜREÇ ŞEFFAF İLERLEMELİ

Ocak ayındaki kirlenme sonrası 22 işletmeye 22 milyon 511 bin lira  ceza kesildiğinin basından  öğrendiklerini hatırlatan Emrullah Tayfun Çavdar, "Tarafımıza ne Antalya Valiliği, ne Antalya Büyükşehir Belediyesi, ne de ASAT tarafından herhangi bir bilgi aktarılmıştır.. Sadece Antalya için değil tüm insanlık için böylesine önemli bir konuda tüm kurumların koordinasyon içerisinde çalışarak kamuoyunu bilgilendirmesi önem arz etmekte. Bu konuda koordinasyonu sağlayacak olan Antalya Valiliğimizin, ilgili kurum ve kuruluşları bir araya getirerek Düden Çayı’nın kalıcı olarak korunmasına yönelik kentimizin tüm imkanlarıyla hareket etmesini bekliyoruz. Antalya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün Düden Çayı raporu da kamuoyu ile paylaşılmalıdır.

KOMİSYON OLUŞTURULMALI

Düden Çayı’ndaki özellikle durağan bölgelerde sıcaklıkla birlikte yosunlaşmanın arttığının gözlendiğini açıklayan Çavdar, müdahale edilmezse sucul ekosistemin tahrip olacağını, koku, dip çamuru ve vektörel sorunların baş göstereceğini söyledi ve sorumlu kurulumlar tarafından temizliğin düzenli olarak yapılmasının önemli olduğunu vurguladı. İlgili kurumların kendi sorumluluk ve görev alanları dahilinde olan çalışmalarını ortaya koyacakları, bilgi alışverişini sağlayacakları Düden Çayı İzleme ve Koruma Komisyonu oluşturulması gerektiğini kaydeden Çavdar, “Komisyon kısa, orta ve uzun vadede Düden Çayı’nı kalıcı olarak kurtaracak önlemleri belirlemeli ve en kısa sürede hayata geçirmeli. Komisyonda kurumlar arası görev dağılımı belirlenmeli. Sonuçlar online ortamda halkın erişebileceği şeffaflıkta paylaşılmalı” ifadelerini kullandı

 

MARMARA DENİZİ GİBİ OLMASIN

Düden Şelalesi'nde yaptığı incelemeler sonrası açıklama yapan Antalya Eşgüdüm Kurulu Başkanı Emrullah Tayfun Çavdar,  "Marmara denizinde yaşanan müsilajın hepimize ders olması Antalya’mızın böyle bir sorunla karşı karşıya gelmemesi için Antalya Valiliğimizi, Antalya Büyükşehir Belediyemizi, ASAT’ ı ve bağlı tüm Kurum ve Kuruluşlarımızı göreve çağırıyoruz." dedi.

 

 

Antalya Eşgüdüm Kurulu'nun

Düden konusundaki önerileri

  • Kamuoyunda oluşan ilgili kurumların gerekli müdahaleyi yapmadığı veya bazı şeylerin açıklanmak istenmediği algısı ortadan kaldırılmalıdır.
  • Basına yansıyarak bahse konu olan Antalya Çevre ve Şehircilik İlMüdürlüğü Düden Çayı raporu kamuoyu ile paylaşılmalıdır.
  • Düden Çayının özellikle durağan bölgelerinde sıcaklıkla birlikte yosunlaşmanın arttığı gözlenmektedir. Müdahale edilmezse ötrafikasyonla birlikte sucul ekosistemin tahrip olacağı, koku, dip çamuru ve vektörel sorunların baş göstereceği görülmektedir. Sorumlu olan kurulumlar tarafından temizliğinin düzenli olarak yapılması ivedi önem arzetmektedir.
  • Geç kalınmış olsa da İlgili kurumların kendi sorumluluk ve görev alanları dahilinde olan çalışmalarını ortaya koyacakları, bilgi alışverişini sağlayacakları düden çayı izleme ve koruma komisyonu oluşturulmalıdır.
  • Komisyon kısa, orta ve uzun vadede Düden Çayını kalıcı olacak kurtaracak önlemleri belirlemeli ve en kısa sürede hayata geçirmelidir.
  • Komisyonda kurumlar arası görev dağılımı (denetim, numune alımı, analiz, dere temizliği biyolojik çeşitlilik araştırması gibi) belirlenmelidir. Sonuçlar online ortamda halkın erişebileceği şeffaflıkta paylaşılmalıdır.
  • Düden Şelalesi'nin ve Kırkgöz kaynakları sisteminin etkilendiği beslenme alanı yaklaşık 1700- 2000 kilometrekare bir alandır. Bu alanlara atılan bütün atıklar er geç yeraltı suyuna karışacak ve kentte yaşam sağlayan Kırkgöz kaynakları sistemi şelaleleri ve yeraltı suyunu iletecektir. 1700-2000 km2 alanın tamamı koruma ve denetim altına alınmalıdır.
  • Antalya kenti mutlak koruma alanları üzerine kurulu bir kent bunun için Kent merkezine yapılan tüm sanayi tesisleri denetim altına alınmalı bu durum göz önünde bulundurulmalı ve gerekirse bu tesisler kent merkezi dışına taşınmalıdır.

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: