Antalya
16.06.2021
A
ARŞİV , POLİTİKA
Elmalı, ambulans istiyor
Elmalı, ambulans istiyor

Elmalı ilçesinde sadece 2 ambulans bulunmasının acil vakalara yetişmede sıkıntı yarattığını kaydeden CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı, konuyu bir soru önergesi ile TBMM gündemine taşıdı.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın cevaplaması talebiyle verdiği TBMM Başkanlılığı'na verdiği soru önergesinde Elmalı ilçesinde yaşanan ambulans sıkıntısını anlattı ve sorununun acilen çözülmesi gerektiğini vurguladı.

2 AMBULANS YETMİYOR

40 bin nüfuslu Elmalı ilçesinde sadece 2 ambulans bulunduğunu kaydeden Arı, "Ambulanslardan bir tanesi Elmalı Devlet Hastanesi'nin, diğeri de 112 Acil Servisi'nin yönetiminde çalışmaktadır. Biri ilçe merkezinde dururken diğeri  25 kilometre uzaklıktaki Akçay Mahallesinde konuşlandırılmıştır. Devlet hastanesine ait ambulansın çoğu zaman Antalya’ya sevke gidiyor olması, hatta çoğu zaman her 2 ambulansın da sevke tahsis edilmesi acil servis taleplerinde gecikmeler yaşanmasına neden olmaktadır. Bu nedenle  can kayıpları olduğuna dair şikayetler söz konusudur. İlçeye 2 veya 3 ambulans daha gerekti ilçe halkı tarafından dile getirilmektedir.  Halkımızın can güvenliği her şeyden önce gelir. Bu talebin vakit kaybetmeden karşılanması gerekir.” dedi.

ÖNERGEDEKİ SORULAR

CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı, Elmalı'daki ambulans ihtiyacını dile getirdiği önergesinde şu soruları sordu: Elmalı ilçemizin acil servis ihtiyaçlarının karşılanmasında yetersiz kalan ambulans sayısının artırılmasına yönelik bir çalışmanız var mıdır? Yoksa olacak mıdır? Benzer şekilde, yaşanan pandemi de dikkate alınarak Türkiye geneli için de, ihtiyaç duyulan ambulans sayısının tespitine yönelik bir çalışma yapılmış mıdır? Yapıldı ise çıkan sonuçlarına yönelik ne gibi tedbirler alınmıştır?  Ambulans sayısı hangi kriterlere göre belirlenmektedir?

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: