Antalya
16.06.2021
A
ARŞİV , EĞİTİM
Korkuteli'ye 700 bin lavanta dikildi
Korkuteli'ye 700  bin lavanta dikildi

Korkuteli ilçesinde Alaaddin Mahallesi Bölge trafik istasyon amirliği karşısında yer alan mülkiyeti Hazine'ye ait 197 dönümlük arazinin Akdeniz Üniversitesi'ne kesin tahsisi yapıldı.

Bölgede inceleme yapan Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, araziyle ilgili ileriye dönük hedeflerinin ise tıbbi ve aromatik bitkiler alanında bir merkez yapmak olduğunu söyledi. Başta lavanta olmak üzere tıbbi ve aromatik bitkiler konusunda bölgenin büyük bir potansiyele sahip olduğunu vurgulayan Rektör Özkan, “Sadece üretmek de yetmiyor. Tıbbi ve aromatik bitkilerin işlenmesi ile değeri katlanıyor. Biz üniversite olarak bu katma değerin üretilmesi noktasında örnek olmak istiyoruz. Bu nedenle bölgede Tıbbi ve Aromatik Bitki Merkezi kurarak doğal ürünleri işlemek istiyoruz. Bu süreç daha ileri aşamalarda ise bir TeknoKent'e doğru da gidebilir" ifadelerini kullandı.

 

KOZMETİK SANAYİSİNE KAZANDIRILACAK

Prof. Dr. Özlenen Özkan, “Lavantanın görselliğinin yanı sıra uçucu yağı, en fazla kozmetik ve parfüm sanayinde kullanılıyor. Güzel kokusu nedeniyle sabun ve diğer endüstri kollarında, ilaç sanayinde ağrı kesici, sakinleştirici, uykusuzluk giderici olarak da kullanılıyor. Aromatik bitkilerin görselliğinden ziyade işlenmesi ve sanayiye kazandırılması da büyük önem arz ediyor" diye konuştu. Yeni tahsislerle arazinin büyütülmesi için Tarım ve Orman Bakanlığı ile de görüşme halinde olduklarını açıklayan Rektör Özkan, “Akdeniz Üniversitesi olarak ekimi yapılan aromatik bitkilerden olan lavanta ve kekik balı başta olmak üzere Korkuteli'ne bu bitkilerle ilgili araştırma ve üretim merkezi kurulmasını, bitkilerin işlenmesini ve ekonomik anlamda daha büyük katkılar sağlanmasını hedefliyoruz. Yeni tahsislerlede bölgede lavanta ve kekik balı özelinde bir bal ormanı kurma planlarımız var" dedi. 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: