Antalya
15.06.2021
A
GÜNDEM , POLİTİKA
Başkan Uysal: Kırcami planı konusunda umutluyuz
Başkan Uysal: Kırcami planı konusunda umutluyuz

Kırcami bölgesi muhtarları ile sosyal medya grup temsilcileriyle bir toplantı düzenleyen Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, “İstinaf Mahkemesi bir karar verecek. Kesinlikle umutsuz değiliz” dedi.

10 mahalleyi kapsayan Kırcami imar planındaki son gelişmeleri değerlendirmek üzere, bölgedeki mahalle sakinleri geçtiğimiz hafta 2 toplantı düzenleyen Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, yeni haftaya da Kırcami gündemiyle başladı. CHP Antalya milletvekilleri Rafet Zeybek ve Cavit Arı ile birlikte Erdal İnönü Kent Parkı'nda bir toplantı düzenleyen Uysal, , Kırcami’den mahalle sakinleri, muhtarlar, dernek temsilcileri ve sosyal medya gruplarının temsilcilerini ağırladı.  Forum gibi geçen toplantıda herkes tek tek söz aldı, sürece ilişkin değerlendirmelerini paylaştı.

VEKİLLERDEN DESTEK

Konuyu bir önergeyle TBMM  gündemine taşıyacağını kaydeden CHP Antalya Milletvekili Rafet  Zeybek, “Hiç olmazsa mahkemeler, artık ne karar vereceklerse versinler ama Kırcami sorunu daha çok sürüncemede kalmasın. Nasıl çözülecekse çözülsün” diye konuştu. Cavit Arı ise Muratpaşa Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi’nin çözüm için son derece samimi adımlar attığını belirterek, “Belediyelerimizin samimiyetinde bir eksiklik olduğunu söyleyebilir miyiz? Hepimiz bu işin çözülmesi gerektiğini savunuyoruz. Çünkü bu olayın bir de sosyal tarafı var” dedi.

GEREKÇELER HUKUKA AYKIRI

Kırcami imar planlarını iptal eden mahkemenin 3 gerekçeye dayandığını  ancak  bu gerekçelerin hukuka aykırı olduğunu savunan Başkan Uysal ise konuşmasında , “1/100 bin ölçekli Çevre Düzeni Nazım İmar Planı’nı gerekçe gösteriyorlar. 100 binlik her yerde olan plan değil. Antalya’da var ama yürütmesi durmuş. Dolayısıyla bu konuda gerekçe oluşturamaz. ‘Tarım alanı’ deniyor. Bilirkişi raporuyla çürütülmüş. İçişleri Bakanlığı’nın öne sürdüğü  "kamu yararı" bir diğer gerekçe olarak ortaya konuyor.  İptal edilmemiş bir kamu yararı kararı var. Danıştay’da mahkemesi sürüyor. Süreç şimdi Konya Bölge İdare Mahkemesi’nde, istinafta. İstinaf mahkemesi bir karar verecek. Umutsuz muyuz? Kesinlikle değiliz.” ifadelerini kulandı

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: