Antalya
15.06.2021
A
ARŞİV , YAŞAM
Covid 19 ile mücadelenin sembollerinden oldu / DOKTORUN GÖZYAŞLARI
Covid  19 ile mücadelenin sembollerinden oldu / DOKTORUN GÖZYAŞLARI

Kepez Hastanesi yoğun bakım ünitesinde  Covid-19 tedavisi gören eşini kaybeden koca, ona en son dokunan doktorun ellerini öpmek istedi. Bu talep karşısında gözyaşlarına boğulan doktor, hayatını kaybeden kadının kızı tarafından teselli edildi

Antalya’da yaşayan 2 çocuk annesi Ayşe Düzenli (62), 4 Mart günü rahatsızlanarak Kepez Devlet Hastanesine başvurdu. Covid-19 teşhisi konulan Düzenli, durumu kötüleşince 9 Mart’ta yoğun bakıma kaldırıldı, 12 Mart’ta da entübe edildi. Yaklaşık 20 gün boyunca yoğun bakımda covid-19 ile mücadele eden Düzenli, 31 Mart günü ise doktorların tüm çabalarına karşın hayata gözlerini yumdu. Ailenin yanına gelen Düzenli’nin doktoru Ayça Gümüş, acı haberi ağlayarak ‘gözlerimden anlayın’ diyerek, oradan ayrıldı. Eşinin hayatını kaybettiğini anlayan Arif Düzenli (67) ile kızı Eylem Düzenli (41) ise gözyaşlarına boğuldular.

 ELİNİZİ ÖPEYİM HOCAM

 Olaydan hemen 2 saat sonrası ise Arif Düzenli, doktoru görmek istediğini hastane sekreterine bildirdi. Ailenin yanına tekrar gelen Dr. Ayça Gümüş’ün gözlerine bakan acılı eş, ‘Ona en son siz dokundunuz, verin ellerinizi öpeyim hocam’ dedi. Olduğu yerde dona kalan Gümüş, bir sandalyeye oturarak ağlamaya başladı. Bu sırada bir yandan annesinin acısını yaşayan  Eylem Düzenli, diğer taraftan doktorun yanına gelip onu teselli etmeye başladı. Gümüş, bu davranışlardan oldukça etkilenirken, diğer sağlık çalışanları da olup biteni gözleri dolarak takip etti.

BİZİM İÇİN ÇOK DEĞERLİ

Olaydan 2,5 ay sonra Eylem Düzenli, Dr. Ayça Gümüş'ü  hastanede ziyaret etti. O onları adeta tekrar yaşayan Düzenli ve Gümüş, birbirlerine sarılıp gözyaşı döktü.   Annesinin vefat ettiği gün babasıyla birlikte hastaneye geldiklerini anlatan  Düzenli, "Doktor hanım yanımıza geldiğinde ağlıyordu. Biz de ağlıyorduk. Ama ben hayatımda ilk defa hastasını kaybedip de ağlayan bir doktor gördüm. Bu bizim için çok kıymetli...  Annemin yanında olamadığım, ellerinin tutamadığım, ona bakım yapamadığım günlerde o ve ekibi onunla ilgilendiler." dedi.

O ANLARI ANLATTI

 Hastanın vefat haberini veremediğini ‘Siz benim gözlerime bakın, anlayın’ dediğini kaydeden Doktor Gümüş, "Gittiğimde hastanın eşi gözlerimin içine baktı ve ‘Verin o ellerinizi öpeyim, çünkü en son siz ona dokundunuz” dedi. Hasta yakının sözleri beni çok etkiledi. Sandalyeye oturup  elimde olmadan ağlamaya başladım. Hastanın kızı beni, 'İçeride sizin başka hastalarınız var, lütfen güçlü olun’ diye teselli etti. Hala bizim hastalara verdiğimiz değeri gören, bizim gerçekten canla başla yapabileceğimiz her şeyi yaptığımızı bilen insanların olması beni umutlandırdı.”  diye konuştu.  

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: