Antalya
14.06.2021
A
GÜNDEM , EĞİTİM
Manavgat Çağlayan İlkokulu'ndan örnek proje 10 yaşında yazar oldular
Manavgat Çağlayan İlkokulu'ndan örnek proje 10 yaşında yazar oldular

Manavgat Çağlayan İlkokulu 4-İ sınıfından 20 öğrencinin, fotoğraf sanatçılarının eserlerinden yola çıkarak yazdığı 20 öykü, “Dörti’den Öyküler” adıyla kitaplaştırıldı. Sınıflarının adından esinlenerek öykülerinin kahramanına “Dörti” adını veren öğrencilere öğretmenleri Soyer Özgür rehberlik etti. 250 adet basılan kitap, öğrencilere mezuniyet hediyesi olarak dağıtıldı.

Manavgat Çağlayan İlkokulu 4-İ Sınıfı Öğretmeni Soyer Özgür, öğrencileri ile birlikte farklı ve özgün bir projeyi hayata geçirdi. Önce sınıfın şube numarası  “4-İ” den esinlenilerek “Dörti” isimli bir kahraman yaratan öğretmen, 20 öğrencisinden 20 ayrı “Dörti” hikâyesi yazmasını istedi. Ödüllü fotoğraf sanatçılarının eserlerinden esinlenerek,  4- 5 sayfalık öyküler yazan öğrencilerin eserleri “Dörti’den Öyküler”  adıyla kitap haline getirildi. İlk etapta 250 adet basılan kitap, öğrencilere mezuniyet hediye olarak dağıtıldı.  

20 AYRI “DÖRTİ” HİKÂYESİ

İlk başta bir uygulama projesi olarak düşündüğü projenin,  Okul Müdürü Ahmet İyiol’un desteğiyle “Dörti’den Öyküler” isimli kitap haline dönüştüğünü anlatan Öğretmen Soyer Özgür,   “Öğrencilerim bu yıl mezun oluyorlar.  Onlara hem güzel bir mezuniyet hediyesi vermek hem de çocuklarımızın edebi ve görsel sanatlara ilgisini artırmak istedik. 4 yıldır çocuklarımız ile birlikle yol alıyoruz.  Anlatmak istediğini net bir şekilde anlatabilen,  edebi metin yazabilen çocuklar… Yaklaşık 4-5 aylık bir emeğin sonucunda bu eser ortaya çıktı. “Dörti” isimli kahramanımız,  20 öğrencimizin bakış açısıyla 20 ayrı karaktere büründü.  Örneğin bir hikâyede 9 yaşında bir erkek çocuk olabiliyorken, diğer hikâyede 5 yaşındaki bir kız çocuğu olarak karşımıza çıkıyor. 4-5 sayfalık öyküleri 15 günlük sürede yazıp getirdiler.  Öğretmen arkadaşlarımızın yardımı ile imla hatalarını düzelttik ve düzenleme yaparak yayına hazır hale getirdik. Bu kitabı oluştururken bazen güldük, bazen şaşırdık ve biraz da yorulduk. Sonuçta iyi bir eser elde ettiğimiz için mutluyuz.” diye konuştu.

FOTOĞRAFLARLA RENKLENDİ  

Kendisini de fotoğraf ile ilgilenen Soyer Özgür, “ Fotoğraf sanatçısı arkadaşlarımız ile bağlantı kurduk. Sağ olsunlar, çeşitli yarışmalarda dereceye girmiş fotoğraflarını kitabımızda kullanmamıza izin verdiler. Öykülerimiz bu fotoğraflarla daha da renklendi ve güçlendi. Daha sonra işi, grafik tasarıma döktük ve 10-15 günlük bir süreçten sonra basıma gönderdik. Böyle güzel bir ürün ortaya çıktı. Tabi ki dördüncü sınıf öğrencilerinden muhteşem hikâyeler yazmalarını beklemiyorduk.  Şu anda imkânlarımız ölçüsünde 250 adet kitap bastık. Ticari hiçbir amaç gütmüyoruz. Zaten fotoğraflarını aldığımız sanatçılardan da ticari olmayacak şekilde izin aldık. Ancak kitap çok beğenilir de yeni baskılar gelirse, sanatçılarımız ile yeniden görüşerek ticari izin almamız da mümkün olur. Amacımız para kazanmak değil. Kitabın gelirini sosyal sorumluluk projesine aktarmak isteriz.”  dedi

ÖĞRENCİLER ÇOK MUTLU

Yazdıkları kısa hikâyelerde arkadaşlarına ve diğer öğrencilere olumlu mesajlar vermek istediklerini belirten öğrenciler, ortaya çıkan sonuçtan memnun olduklarını söyledi.  Öğrenci velileri ise başta bu kadar başarılı bir çalışma çıkacağına inanmadıklarını belirterek, sonucu görünce hem şaşırdıklarını hem de mutlu olduklarını dile getirdi Öğrenciler ile velileri, hikâye kitabının hazırlanmasında emeği geçen tüm öğretmen ve idarecilere teşekkür etti.

 

 

MADENCİ KAHRAMAN

Kitaptaki ilginç bir bölümü anlatan Manavgat Çağlayan İlkokulu 4-İ Sınıfı Öğretmeni Soyer Özgür, “Bir tane hikâyemizde öğrencimizin hayal dünyasına göre babası maden ocağında çalışan bir çocuk var. Madende bir kaza oluyor kazada insanlar ölüyor. Maden ocağı kapanıyor ve buradaki insanlar köylerine göçüyorlar. Konu ilginç bir şekilde anlatılmış. Velisi ile görüştüm, izlediği bir haberden etkilenerek böyle bir hikâye oluşturmuş. Benim çok hoşuma gitti” dedi.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: