Antalya
14.06.2021
A
ARŞİV , YEREL YÖNETİM
Kırcami'nin 40 yıllık imar sorunu mutlaka çözülecek- Başkan Ümit Uysal kararlı
Kırcami'nin 40 yıllık imar sorunu mutlaka çözülecek- Başkan Ümit Uysal kararlı

10 mahalleyi kapsayan Kırcami İmar Planı'nın tamamlanması konusunda son derece kararlı olduğunu vurgulayan Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, mahalle sakinlerine “Bu mücadele, yerden göğe kadar haklı olduğunuz bir mücadele. Bizler için de artık kimlik, kişilik ve onur mücadelesi. Bu mücadeleyi sizlerle beraber, omuz omuza veriyoruz.” diye seslendi.

Kırcami, Doğuyaka, Topçular, Mehmetçik, Güzeloluk, Zümrütova, Yeşilova ve  Tarım mahallelerinin tamamı ile Fener ve Çağlayan mahallelerinin bir kısmını içeren yaklaşık 1500 hektar büyüklüğünde bir alanı kapsayan Kırcami İmar Planı ile ilgili çözüm arayışı sürüyor. 40 yıldır imar sorununun çözülmesini bekleyen mahalle sakinleri ile geçtiğimiz hafta 2 ayrı toplantıda bir araya gelen Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal,  “Bu mücadeleyi sizlerle beraber, omuz omuza veriyoruz. Orada, davayla imar planı durdurulduğu zaman sizlerin canı yanıyor. Benim de emeklerim gidiyor” dedi. Muhtarların yanı sıra derneklerin, sosyal medya gruplarının da katıldığı toplantılarda yerel mahkemece iptal edilen imar planlarının Konya Bölge İdare Mahkemesi’nde devam eden istinaf süreci ele alındı.

OMUZ OMUZA MÜCADELE

Davayla ilgili mücadelenin sürdüğünü dile getiren Başkan Uysal, şunları söyledi “Bu mücadele sizler için sosyo-ekonomik bir mücadele. Yerden göğe kadar, her zerresinde haklı olduğunuz bir mücadele. Bizler için de artık kimlik, kişilik, onur mücadelesi. Bundan geri dönüş yok. Geri adım atmamız mümkün değil. Sonuna kadar mücadelemizi vermeye devam edeceğiz. Gücümüz nereye kadar yeterse. İstinaftan olumsuz gelirse, döneceğiz yeniden planımızın arkasında durup 5 binliğiyle, binliğiyle mevcut planlarımızla bazı küçük revizyonlarla şakır şakır meclisten geçireceğiz. Her şeyimle sonuna kadar mücadele edeceğim. Bunun da arkasındayım.” 

GEREKÇELER KABUL EDİLEMEZ

Başkan Uysal, yerel mahkemenin sadece iki gerekçeye dayanarak 5 ve 25 binlik planları iptal ettiğini söyledi. Mahkemenin gerekçelerini kabul etmenin mümkün olmadığını ve gerekçelerin hukuka aykırı olduğunu belirten Başkan Uysal, plan iptal nedenlerinden birinin Antalya-Burdur-Isparta bölgesini kapsayan 100 bin ölçekli çevre düzeni planın yürütmesinin durdurulmuş olması olduğunu söyledi. Çevre düzeni planının Türkiye’nin dörtte üçünde olmadığını dile getiren Başkan Uysal, “Zorunlu bir plan değil. Antalya bölgesinde bir tane çıkmış. Onun da yürütmesi durdurulmuş. Çevre düzeni planı diye bağlayıcı hiçbir gerekçe olamaz” diye konuştu.

KARAR HUKUKA AYKIRI

Mahkemenin ayrıca, Danıştay’da İçişleri Bakanlığı’nın Kırcami imar planlarında kullanılmak üzere aldığı ‘kamu yararı’ hakkında devam eden davayı gerekçe gösterdiğini belirten Başkan Uysal, konuşmasına şöyle devam etti: “Deniyor ki, ‘Kırcami tarım alanı.’ Bu konuya ilişkin Danıştay 10. Dairesi’ne bilirkişi raporuna dayanan ek mütalaa sunduk. Kırcami’de tarım yapılmadığı, Kırcami’nin tarımsal açıdan verimli olmadığı bilirkişi raporuyla sabit. Üstelik aleyhimize bitmiş bir dava yok. Karar aynen geçerli. İçişleri Bakanlığı da bizim girişimimizle temyiz etti. Bize göre karar hukuka aykırı ve mücadelemizi sürdürüyoruz.”

BİLİRKİŞİ RAPORUYLA ORTAYA KONULDU

Muratpaşa Belediyesi’nin, bilirkişi raporu doğrultusunda Danıştay 10’uncu Dairesine sunduğu ek mütalaada Kırcami’nin artık neden bir tarım alanı olmadığını, imar planlarının yapılmamasında neden kamu yararı olduğunu ayrıntılarıyla yer alıyor. Kırcami Bölgesini Geliştirme Kültür ve Dayanışma Derneği’nin aldığı bilirkişi raporuna göre Kırcami’deyeter gelire sahip ne bir sulu ne bir kuru ne bir dikili ne de bir örtü altı tarım alanı bulunduğu rakamlarla anlatıldı. Kırcami’nin tarımsal bütünlüğünü kaybettiğini tüm detaylarıyla ortaya koyan bilirkişi raporunda “Kırcami’nin kentsel yerleşmenin bir parçası haline getirilmesi gerek şehircilik ilkeleri gerek planlama esasları gerekse de kamu yararı açısından gerekliliktir” ifadesine de yer verildi.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: