Antalya
11.06.2021
A
ARŞİV , POLİTİKA
Memurlar ek zam istiyor
Memurlar ek zam istiyor

Enflasyon nedeniyle memurun bir aylık gelir kaybının 214 liraya ulaştığını kaydeden Türk Sağlık Sen Antalya Şube Başkanı  Ali İhsan Yılmaz, ek zammın şart olduğunu vurguladı.

Türkiye İstatistik Kurumu’ndan alınan Mayıs 2021 fiyatlarına göre yapılan araştırmada çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı 4 bin 141 lira,  4 kişilik bir ailenin asgari geçim haddinin  8 bin 655 lira olarak hesaplandığını dile getiren Türk Sağlık Sen Antalya Şube Başkanı  Ali İhsan Yılmaz, "Sonuçlar, dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddinin bir önceki aya göre 214 lir arttığını göstermektedir. Çalışan tek kişinin açlık sınırı ise bir önceki aya göre 70 lir yükselmiş ve 3 bin 216 lira olarak hesaplanmıştır. Türkiye’de 4 kişilik bir ailenin ortalama gıda ve barınma harcamaları toplamı ise Mayıs ayında 3 bin 233 lira olarak tahmin edilmiştir." dedi.

Memura yapılacak zam ortalama 120 liraya denk gelirken, memurun bir aylık kaybı 214 liraya ulaştığını kaydeden Yılmaz sözlerini şöyle sürdürdü: “Rakamlar göstermektedir ki, günbegün memurların reel kayıplarının devam ettiği bir ortamda kamu çalışanlarının ve emeklilerin alım güçlerinin arttırılması için ivedilikle ek zam yapılmalıdır. Gidişat göstermektedir ki, memurun toplu sözleşme dönemini bekleyecek gücü de sabrı da kalmamıştır. Daha önce de belirttiğimiz gibi, daha fazla vakit kaybetmeden tüm kamu çalışanları ek zam ile desteklenerek  yüzde 6’lık garabet zam oranından kurtarılmalıdır.Memura yapılacak iyileştirmenin piyasalara canlılık kazandıracağı gerçeği de göz önünde bulundurulmalıdır.”   

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: