Antalya
10.06.2021
A

Ortadoğu’nun kaderini kurtuluş ve kuruluş savaşımız belirlemiştir.

Atatürk önderliğinde gerçekleşen bu mücadele, özellikle Arap coğrafyasındaki antiemperyalist yapılara yol göstermiştir. Bunların başında gelen Baas hareketi, İslamcı geleneğin izlerini taşıyan devletler kurmasına rağmen ulusalcı ve antiemperyalisttirler. Nehru, Gandi, Muhammet Musaddık gibi isimler bölgede Baas geleneğini sürdüren antiemperyalist liderlerdir.

Öyle yutturulmaya çalışıldığı gibi Hindistan’dan Tunus’a kadar sınırlar, İngiliz emperyalizmi değil bu liderler tarafından çizilmiştir.

Dün Atatürk önderliğinde başlayan antiemperyalist hareket sayesinde, İngiliz emperyalizminin SEVR başta olmak üzere küçük büyük tüm haritaları gerçekleşmemiştir.

Bugün Arap milliyetçileri diye adlandırılan ve aşağılanan önderlerin kurduğu ulus devletler ABD emperyalizminin projesi olan BOP/ Arap baharı ile parçalanmıştır. Bölgede yurt milliyetçiliği, ABD emperyalizmi ve eşbaşkanlar eliyle ayaklar altına alınmıştır…

Ne acıdır ki parçalanırken de İngilizlerin çizdiği haritalar değişiyor yalanı söyleniyor.

Bugün Ortadoğu’da bildiğiniz devletlerden sadece iki tanesi ayakta kalmıştır. İran ve Mısır! Bunun dışındaki ülkelerin sınırları değişmiştir…  Rejimler değişmiştir. Bölgede, İsrail’den başka kukla devletçikler de kurulmuştur.

Bizde de rejim değişmiştir. Sadece rejim mi değişmiştir sınırlar ne durumdadır onu da sizin yorumunuza bırakıyorum...

Türkiye’de; 16 Nisan 2017 referandumu öncesi kurulan iktidarlarla rejim değiştikten sonraki iktidarlar aynı değildir.

Muhalefetin erken seçim çağrısı, 16 Nisan öncesi bir dönemde olsa iktidarlar bu şartlar altında erken seçimi kabul etmek zorunda kalırdı. Şimdiki rejimde ise bu mümkün değil. Dolayısıyla iktidar kazanamayacağı bir erken seçim kararı almaz. Ocak 2021’den beri söylediğim gibi ufukta erken seçim yoktur.

Ortadoğu’daki yeni sınırları çizen ABD ve bölgedeki eşbaşkanlar, yeni haritalara uyum için Türkiye’nin de anayasa yapmasını beklemektedirler.

Emperyalizm 100 yıldır yeni anayasa öneriyor.

Yerli ve milli isek emperyalizmin önerdiğini niye yapıyoruz?

100 yıl önce büyük önder Atatürk’ün; Anadolu’daki milli unsurlara, gelin tek millet olalım çağrısı olan 1921 anayasası ile yola çıkıp ardından 1924 anayasası ile parlamenter sisteme geçtik ve mazlum milletlere örnek olduk.

100 yıl sonra tekrar parlamenter sisteme dönmemiz sadece Türkiye’yi değil bugün ABD çizmesi altında kirlenen Ortadoğu’yu da kurtaracaktır…

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok