Antalya
10.06.2021
A
ARŞİV , POLİTİKA
CHP'li Cavit Arı: Hükümet baskısı sınır tanımıyor
CHP'li Cavit Arı: Hükümet baskısı sınır tanımıyor

Patara'da kum hırsızlığı yapanları saptamak amacıyla tutanak hazırlayan orman muhafaza memurunun görevden alınması konusunu TBMM gündemine taşıyan CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı,  "AKP baskısı, sınır tanımıyor” dedi

Şubat ayında Patara Özel Çevre Koruma Bölgesi sınırları içinde yaşanan kum hırsızlığı konusunda tutanak tutan orman muhafaza memurunun, önce lojmandan çıkartılması, ardından Cumhurbaşkanına hakaret gerekçesiyle görevden alınması ve sonrasında da görev yeri değişikliğiyle uzaklaştırılmasına tepkiler sürüyor. CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı,  

hem Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin hem de İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi. Arı önergesinin gerekçesidne, “AKP, görevini yerine getiren dürüst ve ahlaklı devlet memurunu sindirmek için yaptığı baskı ve yıldırmada da sınır tanımıyor” dedi.

 

ÖDÜL YERİNE CEZA

Arı, “Patara Özel Çevre Koruma Bölgesi sınırları içinde 2 bin kamyondan fazla kum çalındığına yönelik ihbarları değerlendiren güvenlik güçleri bir operasyon yaptı ve soruşturma açıldı. Kum hırsızlığına ilişkin olarak Tarım Orman İş Sendikası Başkanı Şükrü Durmuş, iki gün önce bir açıklama ayaparak, tutanak tutan orman muhafaza memurunun, AKP ilçe Başkan Yardımcısı tarafından engellenmek istendiğini söyledi. AKP İlçe Başkan Yardımcısının, görevli memura, ‘Burada tutanak tutmayın, biz bölge müdürünü aradık’ demesi üzerine ve görevli muhafaza memur da ‘Değil bölge müdürü Sayın Cumhurbaşkanımız gelse ben bu tutanağı tutacağım’ demiştir. Bu yaşananlar üzerine memuru önce lojmanından çıkarttılar, sonra Kaymakam bu sözü Cumhurbaşkanı’na hakaret saydı ve memuru görevden aldı. Görevinin gereğini yaptığı için görevden uzaklaştırılan memur, üyesi olduğu Tarım Orman İş Sendikası’nın girişimleri sonucu 27 gün sonra görevine döndü. Ancak bu kez de görev yeri değiştirilerek Kaş Sütleğen’e gönderildi. İlçe Kaymakamı, baskılara rağmen görevini yapmak isteyen, yapan bir memuru ödüllendireceği yerde cezalandırmıştır.” dedi.

 

SİYASİ BASKI MI VAR?

Kaymakamın, haksız soruşturmayı hangi gerekçeyle açtığını soran Arı, şunları söyledi: “Kendi iradesi ile mi, yoksa herhangi bir siyasi baskıya maruz kalmış mıdır? Görevini yapan bir kamu görevlisi ödüllendireceğine cezalandırılmıştır. İki bin kamyon kum çalanlar hakkında konu yargıdadır. Süreci takip ediyoruz. Çalanın yanına kar kalmayacaktır. Ama maalesef böyle giderse suçu ortaya çıkaran suçlu olacaktır. Daha önce başka bir ilçede, AKP’liler hakkında işlem yapmak isteyen polis memuru başka bir ilçe tayinine maruz kalmıştı. Burada da AKP’de siyaset yapanlar hakkında çok önemli iddialar mevcuttur. Bu cezai işlemler,  işini doğru yapanlara gözdağı demektir,baskı demektir. 'İşini doğru yapma' demektir, ilgili görevlinin aynı görevine iadesi ve haklarının teslimi gerekir”

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: