Antalya
10.06.2021
A
ARŞİV , POLİTİKA
CHP'li Zeybek'ten savcılara çağrı
CHP'li Zeybek'ten savcılara çağrı

Mafya-siyaset ilişkilerinin devlet içindeki boyutlarının belirlenebilmesi için verilen araştırma önergesi ile ilgili konuşan CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek,  “27 yıl savcılık yapmış biri olarak cumhuriyet savcılarını göreve davet ediyorum! Korkmadan görevinizi yapmazsanız suça ortak olursunuz” dedi.

 

Suç örgütü lideri Sedat Peker’in yayınladığı videolar ile ilgili CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek, muhalefetin iddiaları araştırma önergesine ilişkin TBMM kürsüsünden yaptığı konuşmada Peker’in iddiaları için Cumhuriyet Savcılarını ve Meclis’i göreve çağırdı.

SAVCILAR TALİMAT BEKLİYOR

Mafya aktörünün video görüntülerinin Türkiye’nin gündemini belirlediğini kaydeden Zeybek, " Videoları milyonlarca kişi izliyor ama bu iddialara karşı maalesef başta cumhuriyet savcıları oturuyor. İddia konusu ilgililer susuyor. İktidar susuyor ama bu millet her gün bunu konuşuyor. Bu iddiaların içinde çok ciddi ithamlar var. Doğrudur yanlıştır ama bunun öncelikle cumhuriyet savcıları tarafından araştırılması, soruşturma başlatılması gerekiyor ancak onlar oturmuşlar talimat bekliyorlar.” dedi

İHBAR OLARAK KABUL EDİLMELİ

Hukukun gereğinin yerine getirilmesi gerektiğini vurgulayan Zeybek, “Bu iddialarla ilgili, 'Bir mafya liderinin ihbarlarına mı itibar edeceğiz' deniyor. Hukukta şunlar ihbar eder diye kural yoktur. Ama yargı, 'Sadece yürütme ihbar ederse konuyu ele alırım' diyor. Kim olursa olsun, eğer bağımsız ve tarafsız bir yargı varsa bunlar ihbar kabul edilir. Soruşturulur, suçsuzlar aklanır, suçlular nereye gidiyorsa gitsin cezasını çeker.” ifadelerini kullandı.

SAVCILARA TARİHİ ÇAĞRI

27 yıl cumhuriyet savcılığı yapmış bir milletvekili olarak cumhuriyet savcılarına çağrıda bulunan Rafet Zeybek: “ Eğer vicdanınız varsa talimat beklemeyi bırakın derhal harekete geçin. Aksi takdirde bu devletin çürümesinin ortağı olursunuz. Sayın savcılar korkmayın, korkaklar adalet dağıtamaz. Yeter artık! Bir suç örgütü elemanı devleti suçluyor. Devleti tehdit ediyor, devlet görevlilerini tehdit ediyor ve kimse konuşamıyor. Bir siyasetçinin 10 bin dolar aylık para aldığını söyleyen İçişleri Bakanı diyor ki savcı isterse söyleyeceğim. Savcı da saraydan talimat gelirse soracağım diyor. Kamu görevlilerinin suçu bildirmemesi suçtur.  Türkiye Cumhuriyeti Devletini bu hale getirmek suçtur.” diye

ÖNERGE REDDEDİLDİ

Cumhuriyet Halk Partisi’nin TBMM Genel Kurulunda görüşülen mafya-siyaset ilişkilerinin araştırılmasına yönelik verilen araştırma önergesi AKP ve MHP oyları ile reddedildi.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: