Antalya
09.06.2021
A
GÜNDEM , EKONOMİ
Havalimanı hareketlendi
Havalimanı hareketlendi

Antalya Havalimanı'na, geçtiğimiz haftalarda günlük ortalama 50 uçak inerken Haziran ayında bu sayı 100'e yükseldi. Haziran ayının ilk haftasında kente 80 bin turist geldi.

Antalya’da turizm sezonunun başlamasıyla birlikte kente gelen turist sayısında artış yaşanmaya başladı.  Fraport TAV Antalya Havalimanı Genel Müdürü Deniz Varol, "3 temel unsurumuz var. mesafeyi korumak, maske takmak ve hijyen. Bunlar yine baktığımız zaman havalimanımızın her yerinde yolcularımıza tekrar tekrar hatırlatmak üzere birçok görselle paylaşılmış durumda” dedi.

GELENLERİN YÜZDE 60'U UKRAYNALI

  Turizm sezonuyla birlikte kente gelen turist sayılarında ciddi artışlar yaşanmaya başladığını aktaran Varol, “Mayıs ayında baktığımız zaman o dönemin yüzde 60’ını Ukraynalı turistlerimiz oluşturuyor. Diğer taraftan yüzde 10 Alman turist mevcuttu. Yine yüzde 10 diğer Baltık ülkeleri oluşturuyordu ve irili ufaklı diğer ülkelerden bir desteğimiz söz konusu. Haziran’la birlikte tabii Avrupa’daki önlemlerle ve Türkiye’deki vaka sayılarının düşmesiyle çok ciddi bir dönüşüm yaşanıyor şu anda. Mayıs ayında yüzde 60 olan Ukraynalı turist haziran ayıyla yüzde 50’lere düşmeye başladı. Diğer ülkelerin yükselişi söz konusu.  Şu anda geçtiğimiz cuma- cumartesi- pazara baktığımızda Almanlarda ciddi bir yükselme söz konusu. Onların Pazar payı mayıs ayında yüzde 10 iken şu anda yüzde 15’lere çıkmak üzere. Dolayısıyla ülkemizdeki aşının yaygınlaşması ve buna bağlı olarak vaka sayılarının düşmesi, Avrupa’da bunun direkt reaksiyon bu şekilde yansıyor” diye konuştu.

VAKALAR DÜŞTÜ, YOLCU SAYISI ARTTI

  Varol, dış hatlar uçak trafiğinde de artışlar yaşandığına dikkat çekerek, şunları söyledi:    “Geçtiğimiz haftanın 3 gününde yaklaşık 48 bin yolcu girişi olmuş Antalya Havalimanı’ndan yurda. Bu son 3 güne baktığımızda 50 binin üzerine çıkmışız. Dolayısıyla her hafta belli bir artış var.  Türkiye’deki vaka sayılarının düşmesi ve aşının sisteme dahil olmasıyla birlikte Avrupa’nın tutumu değişiyor. Almanya’dan, Polonya ve İsviçre’den ciddi bir talep var. Bu ülkeler Türkiye’deki vaka sayılarını takip eden ülkeler. Vaka sayılarının düşüşüyle Rusya’daki yetkililerin de reaksiyon göstereceğini düşünüyoruz.  Birkaç hafta önce 50-60 uçak gelişi oluyorken, şuanda dış hatlardan 100 uçak gelişi görüyorum. Bugün dış hatlara her gün 100 uçağın geliyor olması Antalya için çok ciddi bir başarı da diyebiliriz.  Haziran ayının ilk haftasında 80 bin yolcu girişi olmuş. Bu yolcu sayısı artarak devam edecek. Mayıs’ın ilk haftasında ise bu rakam 80 binin yüzde 10’u civarındaydı. Bu rakamlara ulaşmamız bile bölge için çok ciddi bir artış ve potansiyel anlamına geliyor. Aşının etkisi, vaka sayıların düşmesi bunda çok ciddi bir etken.”

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: