Antalya
09.06.2021
A
ARŞİV , POLİTİKA , EĞİTİM
Eğitim İş'ten LGS tepkisi
Eğitim İş'ten LGS tepkisi

Eğitim İş Antalya Şubesi'nden yapılan açıklamada LGS sınavındaki soruların zorluğuna değinilerek "Ölçme-değerlendirme yerine 'Sorup geçme' mantığıyla hazırlanan bu yılki LGS sorularını MEB'in üst yöneticileri dahi eksiksiz yapamaz" denildi.

 

Eğitim İş Antalya Şubesi Yönetim Kurulu'ndan yapılan yazılı açıklamada geçen hafta sonu yapılan Liseye Geçiş Sınavı (LGS) soruları değerlendirildi.  Açıklamada, "Pandeminin yarattığı olumsuz koşullara uygun hareket edemeyen ve eğitimi bu dönem boyunca ancak ağır aksak sürdürebilen MEB, Pazar günü 1 milyonu aşkın öğrencinin girdiği LGS'nin zorluğu ile yine tepkilerin odağı olmayı başarmıştır." denildi.

ÜNİVERSİTE SORUSU GiBİ

Pandeminin gölgesinde uzaktan yapılan eğitim yılı sonundan sınava giren 1 milyondan fazla öğrencinin son yılların en zor sınav sorularıyla karşılaştığı kaydedilen açıklamada, "Özellikle matematik sorularının, sanki çocuklar eğitim dönemi boyunca sorunsuz ders işleyebilmişçesine ve süre hesabı yapılmadan hazırlandığı görülmektedir. Öyle ki soru başına yaklaşık 2 dakika düşen sınavda 10'dan fazla işlem gerektiren ya da uzun uzun grafik okumaya mecbur bırakan çok sayıda soru mevcuttur. Sorular adeta liselere değil üniversitelere yerleştirmek için hazırlanmış kıvamdadır.  Ayrıca altını çizmek isteriz ki gerçeklere aykırı bir şekilde hazırlanan bu sınavla, Bakanlığın   çözmediği sorunlara kendi çarelerini yaratmaya çalışarak fedakarca öğrencilerini hazırlayan eğitimcilere ve çocukları iyi okullarda okuyabilsin diye çabalayan velilere de haksızlık yapılmıştır. Sendikamız başta olmak üzere eğitim camiasından yükselen 'Sınavda çıkacak konular daraltılmalı, örgün eğitim yapılabilmiş gibi davranılmamalıdır' uyarısına kulak tıkayan MEB, abartı derecedeki bu zor sorularla eğitimde zincirleme bir reaksiyona kapı aralamıştır." ifadeleri kullanıldı.

MEB YÖNETİCİLERİ BİLE ÇÖZEMEZ

Bu sınav sonucunda birçok öğrencinin istemediği okullara gitmek zorunda kalacağı belirtilen Eğitim-İş açıklamasında " Muhtemeldir ki bir çok öğrenci MEB'in dayatmasıyla imam hatiplerde okumak zorunda kalacaktır. Diğer okulların kontenjanlarının yükseltilmeye uygun olmasına rağmen düşük bırakılması da İHL'lere mecbur kalacak öğrenci sayısını artıracaktır. Bu sınavdaki matematik sorularını gören 8 .sınıflarda geçen senelere göre sözel dersleri seçme oranının daha yüksek olması muhtemeldir. Sayısal derslere ilgi ve yeteneği olan çocukların da birçoğunun sözel derslere yönelmesi, bu soruların ardından kaçınılmazdır. Birçok öğrencinin özgüveni kırılmış, üzerlerinde hissettikleri baskı artmış ve hatta sınava dezavantajlı olarak giren yoksul öğrencilerimizin eğitimden soğumasına yol açılmıştır. Sendika olarak iddia ediyoruz ki ölçme-değerlendirme" değil 'sorup geçme' mantığıyla hazırlanan bu yılki LGS sorularını MEB'in üst yöneticileri dahi eksiksiz yapamaz" görüşlerine yer verildi.

SORULAR İNCELENİYOR

Sendika konu hakkında çözüm önerilerini ise şöyle sıraladı: Bir eğitim sisteminde başarı ölçmenin tek metodunun sınav olmadığı kabul edilmeli ve gelişmiş ülkelerdeki gibi sürece yayılan, çocukların üzerindeki baskıyı azaltan ve onların yönelimlerini dikkate alan bir yöntem benimsenmelidir. Proje okulları kaldırılmalı, AKP'nin kendi tabanına bir mesaj olarak yürüttüğü ancak parti yöneticilerinin dahi kendi çocuklarını yollamadığı imam hatip garabeti son bulmalıdır. Eğitimde biraz olsun fırsat eşitliğini tahsis etmenin en önemli yolu, her mahallede nitelikli, donanımlı devlet okulları oluşturmaktır. "Eve yakın okul, en iyi okuldur" denebilen bir sistem kurulduğunda yoksul öğrenciyle zengin öğrenci arasındaki makas, hatırı sayılır biçimde kapanacaktır.  Eğitim-İş olarak LGS sorularını incelemeye aldığımızı, müfredat dışında soruların çıktığı, sorularda kolay-zor dengesi ve süre kısıtı gözetilmediği, soruların bazı özel okulların test kitaplarındaki sorularla bire bir uyuştuğu gibi iddiaların tümünü masaya yatırdığımızı ilan ediyoruz. Her bulguyu kamuoyuyla paylaşacağımızın, yaratılan hiçbir mağduriyete sessiz kalmayacağımızın altını çiziyoruz.  

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: