Antalya
09.06.2021
A
ARŞİV , EKONOMİ
Klasik müzikle yumurta verimi arttı-VİDEO
Klasik müzikle yumurta verimi arttı-VİDEO

Kepez'deki çiftliğinde bin tavuk besleyen  Veteriner Doğan Subaşı (23), tavuklara klasik müzik dinleterek yumurta verimini 2 ayda yüzde 10 artırdığını söyledi.

Kepez ilçesinde 3 dönüm arazide tavuk yetiştiriciliği yapan Veteriner Doğan Subaşı, Antalya Devlet Opera ve Bale Sanatçısı tenor Devrim Demirel'in hazırladığı klasik müzik repertuvarını kümesteki tavuklara dinletmeye başladı. 2 ay sonra tavukların yumurta veriminin arttığını tespit eden Subaşı, "Müzik tavukların stresini azalttı. 1000 tavuktan günlük 900 kadar yumurta alıyorum . Verim yüzde 10 arttı" dedi.

MOZART ETKİSİ

klasik müziğin canlılardaki etkileri üzerine Avrupa ve ABD'de birçok çalışma olduğunu belirten Tenor Devrim Demirel, “Dünyada 'Mozart etkisi' diye bir şey var. Bunun üzerine araştırmalar yapılıyor. Kitaplar yazılıyor. Klasik müzik frekansı canlılarda stres seviyesini azaltıyor. Bu da doğal olarak bitki ve hayvanların verimine yansıyor. Bunu da canlı olarak denedik, gördük" diye konuştu. 

YÜZDE 10 ÇOK YÜKSEK

Antalya Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Murat Karabayoğlu ise,  “Müzik dinletmek hayvanların streslerini giderdiği için mutlaka olumlu yönde küçük bir etkisi olacaktır. Fakat bunun yüzde 10 gibi büyük bir rakam olacağını düşünmüyorum. Bu oranı verebilmek için bir kontrol grubu olması lazım. Bir de müzik dinlememiş bir tavuk grubunun olması ve aradaki verimliliğin kıyaslanması lazım." dedi.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: