Antalya
08.06.2021
A
ARŞİV , YEREL YÖNETİM
Büyükşehir'de boçlanma tartışması- Kur arttı borç katlandı
Büyükşehir'de boçlanma tartışması- Kur arttı borç katlandı

Büyükşehir Belediyesi Haziran Meclisi’nde, 150 milyon lira borçlanma talebi tartışma konusu oldu. AK Parti ve MHP gurubu, paranın nerede kullanılacağını sorarken Başkan Böcek, "Kur farkından dolayı borcumuz 1 milyar lira  arttı” dedi

Büyükşehir Belediyesi Haziran Ayı Meclis toplantısı, 97 gündem maddesini karara bağlamak üzere Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek başkanlığında yapıldı. Millet İttifakı üyelerinin, Ayasofya Cami İmamı’nın Atatürk’e hakaret içeren açıklamalarının kınandığı bildirisinin okunmasıyla başlayan meclis toplantısının açılış konuşmasını yapan Böcek, “Yarım kalan projelere devam ederken ‘Bizim proje, başkasının projesi’ ayrımı yapmıyoruz. Önemli olan hizmetin gerçekleştirilmesidir. Tarih hayal edenleri değil gerçekleştirenleri yazar” diye konuştu.

SALON KAPALI OLACAK

AK Parti Meclis üyesi Nafiz Tanır’ın, Işıklar’daki eski spor salonunun ne olacağını sorması üzerine açıklama yapan Böcek, şunları söyledi: “Daha önce siyasi partilerin kongrelerinin yapıldığı, tüm salon sporlarının gerçekleştirdiği, binlerce Antalyalının hatırasının olduğu salonun, kapalı olması gerektiğini söyledim. O gün talimatı verdim ve arkadaşlarım şu anda revizyon çalışması yapıyor. Orası kapalı spor salonu olacak. Önümüzdeki günlerde oradaki çalışmalar tamamlandığında kamuoyuna açıklama yapacağız” ifadelerini kullandı.

 

150 MİLYON BORÇLANMA

Gündemin beşinci maddesinde yer alan 150 milyon lira borçlanma yetkisi, tartışmalara neden oldu. AK Parti Sözcüsü Ali Çetin ve MHP Sözcüsü Selçuk Senirli, paranın nerede kullanılacağı konusunda detaylı bilgi verilmesini istedi. Bunun üzerine 1, 2 ve 3.etap raylı sistemin 135 milyon liralık Temmuz taksiti olduğunu belirten Böcek, ayrıca paranın devam eden projeler için kullanılacağını belirtti. Kur farkından dolayı belediyenin borcunun 1 milyar lira arttığını da ifade eden Böcek, her kuruşun hesabını verebileceklerini söyledi. Tartışmaların ardından AK Parti ve MHP grupları çekimser oy kullanırken Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri’ne borçlanma yetkisi verilmesi oy çokluğuyla kabul edildi.

 

PANDEMİ DESTEĞİ UZADI

Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi’nde ayrıca pandemi nedeniyle zor günler geçiren ulaşım esnafına yönelik desteğin uzatılması da karara bağlandı. Buna göre günlük yolcu miktarında yüzde 60’a düşüş yaşanması ve gelirin ciddi oranda azalmasına rağmen tüm giderleri devam eden ulaşım esnafına kilometre başına 1 lira üzerinden aylık olarak hesaplanarak 1 Haziran-30 Haziran 2021 tarihleri arasında, 400 adet araçla sınırlı olmak kaydıyla yakıt desteği ödenmesine karar verildi.

BÜFELERE EK SÜRE

Tartışma yaşanan bir başka madde de gündemin yedinci maddesi oldu. Muratpaşa ilçesi Güzeloba Mahallesi’nde yer alan Lara Birlik tesislerindeki  5 adet büfenin, pandemi sürecinde zarar ettikleri gerekçesi ile kira sözleşmelerinin 1 yıl daha uzatılması gündeme geldi. AK Parti sözcüsü Ali Çetin, 5 metrekare olması gereken büfelerin gereğinden fazla büyüdüğünü belirterek eleştiride bulundu. Çetin’e yanıt veren Böcek, göreve geldiklerinde büfelerin bu halde olduğunu, yıkım kararı almalarına rağmen pandemi nedeni ile zarar eden esnafa 1 yıl daha süre tanıdıklarını söyledi. Böcek’in açıklamasının ardından düzenleme oy birliği ile kabul edildi.

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: