Antalya
04.06.2021
A

Pandemi döneminin en çok etkilediği branşlardan biri spor oldu. Çok sayıda kulüp kapısına kilit vurdu, yüzlerce antrenör işsiz kaldı, binlerce genç spordan uzaklaştı. Bu süreçte hayat devam ettiği için çok sayıda spor adamı ve sporcu başka alanlara kaymak zorunda kaldı.

Bu süreçte belediyelerden destek beklendi. Ancak kimse beklentisine karşılık bulamadı. Bütçesinin Binde 7’sini amatör spora vermesi gereken Büyükşehir de kayıtsız kaldı. Yapılan başvurular, istenen randevular ve tazelenen beklentiler hep hayal kırıklığı ile sona erdi.

2021-2022 sezonu öncesi her şeyin normalleşmesi bekleniyor. Nasıl olacaksa…

Spora bu kadar ara veren vücutlar ve beyinlerin, hiçbir şey olmamış gibi davranması bekleniyor olsa gerek…

Oysa belediyeler spora ayırmaları gereken bütçeleri ayırıyor ve harcıyor da.

Büyükşehir’i örnek verelik. Büyükşehir Belediyespor ve ASAT Spor’un bütçelerinde önemli bir değişiklik olmadı. Konyaaltı Belediyesi, Muratpaşa varken Hentbol’da Süper Lig takımı kurdu. Konyaaltı’nın bu atağı karşısında, hentbolda ekol olan ve hentbola özel salon yaptıran Muratpaşa kulvar değiştirerek voleybol takımı kurma kararı aldı. Kepez Belediyespor, Bölgesel Amatör Lig’e katılan tek Antalya takımı oldu.

Aynı partiden başkanların yönettiği Büyükşehir ve Kepez’in, yıllar önce basketbolda birbirleriyle yarışarak rakip oldukları henüz unutulmamışken, yine aynı partiden olan Muratpaşa ve Konyaaltı’nın hentbolda yarışmaları şık durmadı.

Oysa belediyeler, takım kurup yarışan sporculara bütçe ayıracağına, sınırları içindeki amatör takımların tamamına destek vermeliydi. Belediye takımlarının en üst liglerde başarılı olmasından kimse rahatsız olmaz. Ancak amatör takımlar can çekişirken, belediye takımının alacağı bir galibiyete de çoğu kimse sevinmez.

Uzaktan takip edebildiğim kadarıyla Alanya Belediyesi, ilçe sınırları içindeki tüm amatör takımların yaşaması için büyük uğraş veriyor ve her takıma destek veriyor. Bunun dışında bir belediyenin amatörlere destek verdiğini görmedik, duymadık.

Amaç; belediye takımı kurup yarışmak mı, bütçeyi kendi kontrolünde tutmak mı, onu da anlayamadık.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok