Antalya
03.06.2021
A
ARŞİV , POLİTİKA
Cavit Arı: Dereköy için verilen karar skandaldır
Cavit Arı: Dereköy için verilen karar skandaldır

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi, CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı, Korkuteli İlçesi, Dereköy Yaylasında açılması planlanan kömür madeni ocağına ilişkin olarak Antalya Valiliği, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün 18.05.2021 tarihli yazısıyla “Çevresel Etki Değerlendirilmesi (ÇED) Gerekli Değildir” kararı vermiş olmasını "Tek kelimeyle skandal ve hukuka aykırı bir karar" sözleriyle değerlendirdi.

Dereköy halkının bu projeye en başından beri karşı olduğunu kaydeden Arı,  "Dereköylüler, yaşam kaynaklarının tam ortasına adeta hançer gibi saplanmış bir kömür madeni ocağı istemiyorlar. Tarım topraklarını koruması gereken Toprak Koruma Kurulu,  340 dönümü 'Sulu Mutlak Tarım Arazisi' 55 dönümü 'Dikili Tarım Alanı' olarak ifade edilen bu alana kömür madeni ocağı açılmasına evet demişti.  Çevre Bakanlığında ÇED sürecinin başlatılan bu alanla ilgili alınan son kararla ÇED raporu dahi almaya gerek görülmemiştir." dedi.

ÇEVRE CİNAYETİ İŞLENİYOR

Bu kararın alınmasını sağlayan gücün nereden geldiğini soran Cavit Arı, "Bu kararın alınmasını sağlayan iktidar gücü müdür? Tarım toprakları için, su kaynakları için, hayvancılık için, tarihi alanlar için bu kadar tehlike taşıyan bir projede, bu kararı kimler aldırmıştır? Bu sürecin sorumlusu AKP iktidarıdır. Halkı, çiftçiyi, üreticiyi, tarım topraklarını, su kaynaklarını değil sermayeyi ve çevre katliamını tercih etmişlerdir.ÇED gerekli değildir kararıyla Dereköy bir çevre cinayetine kurban edilecektir . Açılacak kömür ocağının doğal yapıyı, bio-çeşitliliği, ekolojik dengeyi bozacak vasıfta olduğu, bölgedeki floraya, toprak yapısına, yer altı su kaynaklarının kirlenmesine, yüzeysel su kaynaklarının kurumasına, çevre arazilerinin değerinin düşmesine, tarımda verim kaybına, bölgede mevcut hayvancılığın zarar görmesine yol açacağı çok nettir. Bu nedenle 'ÇED gerekli değildir' kararı hukuka açıkça aykırıdır.” dedi.

TARIM ALANLARI YOK OLACAK

Burada maden ocağına izin verilmemesi talebini bir kez daha tekrarlayan Arı, açıklamasını şöyle sürdürdü:  "Burada herhangi bir şekilde maden ocağı açılması demek, buradaki 5 bin dönümlük çevre ile beraber 11 bin dönümlük tarım alanın yok olması demek. Su kaynaklarının yok olması demek. Tarihi eserlerin yok olması demek anlamına gelecektir. O nedenle biz Dereköy’de maden ocağı açılmasına kesinlikle karşıyız. Bunun kesinlikle önüne geçmek durumundayız. Buradan bir kez daha yetkililere seslenmek istiyorum. İktidar sahipleri burada maden ocağı açılmasının önüne geçmek zorundalar. Aksi halde bunun tüm sorumluluğu onların üzerlerinde olacaktır. Gençlerimizin vebali onların omuzlarında olacaktır”

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: