Antalya
02.06.2021
A
GÜNDEM , YAŞAM
HAZİRAN NORMALLEŞMESİ KURALLARI
HAZİRAN NORMALLEŞMESİ KURALLARI

 KORONAVİRÜS salgınıyla mücadelede Cumhurbaşkanlığı ve İçişleri Bakanlığı genelgeleri doğrultusunda Antalya İl Umumi ve Hıfzıssıhha Kurulu, 'Haziran ayı Normalleşme Tedbirleri' başlığıyla uygulanacak yeni kuralları belirledi.

1 Haziran itibariyle geçerli olan yeni kararlara göre, soka çıkma kısıtlaması haftaiçi günlerde 22.00- 05.00 arası, haftasonu da Cumartesi 22.00'den Pazar günü dahil Pazartesi 05.00'e kadar sürecek. Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak süre ve günlerde üretim, imalat, tedarik, lojistik, sağlık, tarım ve orman gibi alanlarda çalışanlar kısıtlamadan muaf tutulacak. Tam gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak Pazar günlerinde bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcıların 10.00- 17.00 saatleri arası açık olacak. Fırın ve unlu mamul işyerleri de muaf olacak.

TURİSTE SERBEST

Kısıtlama süre ve günlerinde turistler haricindeki ikamet izinli ve diğer kapsamlardaki yabacılar kısıtlamalara tabi olacak. Kendi ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumdaki ileri yaş grupları veya ağır hastaların 112, 155 ve 156 numaraları üzerinden bildirdikleri temel ihtiyaçları, VEFA Sosyal Destek Grupları'nca karşılanmaya devam edecek.

RESTORANLAR AÇIK

Restoran, lokanta, pastane, kafeterya gibi yeme- içme yerleri masalar arası her yönden 2 metre, sandalyeler arası 60 cm mesafe bırakılması, aynı masada açık alanda üç, kapalıda ikiden fazla müşteri kabul edilmemek kaydıyla açıldı. Haftatiçi ve Cumartesi günleri 07.00-21.00 arası masada servis, 24.00'e kadar gel-al ve paket servis hizmeti verilecek. Pazar günleri 07.00-24.00 arası sadece paket servis olacak.14 Nisan'dan beri kapalı olan kahvehane, kıraathane, kafe, dernek lokali, çay bahçesi, internet kafe, oyun ve bilardo salonları, halı sahalar, spor salonları, açık yüzme havuzları, lunaparklar ve tematik parklar açıldı ve 07.00-21.00 arası açık olabilecekler. Ancak, kahvehane, kıraathane, kafe, dernek lokali, çay bahçesi, çay ocağı gibi yerlerde kağıt, okey, tavla gibi oyunlar yasak. Aynı masada açık alanda 3, kapalıda 2 kişi sınırı getirildi. Sinemalar yüzde 50 kapasiteyle bir koltuk boş, bir koltuk dolu hizmet verebilecek. Perakende ve hizmet sektöründeki giyim, tuhafiye, züccaciye, hırdavat, terzi, berber gibi dükkanlar, büro-ofis gibi işyerleri ve AVM'ler Pazar günleri hariç 07.00-21.00 saatleri arası açıldı. Kapalı yüzme havuzları, hamamlar, saunalar ve masaj salonları, nargile salonu, gazino, taverna, birahane gibi işyerleri kapalı kalmaya devam ediyor.

PAZARYERLERİ VE KAMUDA MESAİ

Pazaryerleri, Pazar günleri hariç 07.00-20.00 saatleri arası açık olacak. Online market ve yemek sipariş firmaları, hafta içi ve hafta sonu 07.00-24.00 saatleri arasında evlere servis şeklinde çalışabilecek. Kamu kurum ve kuruluşlarında 10.00- 16.00 arası mesai, uzaktan ve dönüşümlü esnek çalışma usulü devam ettirilecek.

DÜĞÜNLERDE 100 KİŞİ SINIRI

Nikah töreni ve düğünler tüm kurallara uygun, yiyecek-içecek ikramı olmadan kapalı alanda 6, açıkta 4 metrekare, azami 100 davetli sınırıyla yapılabilecek. 15 Haziran sonrasında yiyecek-içecek ikramı serbest olacak. Nişan ve kına gibi etkinliklere 1 Temmuz'dan sonra izin verilecek.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: