Antalya
27.05.2021
A
GÜNDEM , EKONOMİ
Kapalı işletmeler 1 Haziran'da açılsın
 Kapalı işletmeler 1 Haziran'da açılsın

ATSO Başkan Davut Çetin, "1 Haziran'dan itibaren kapalı olan işletmelerimizin de açılmasını istiyoruz. Turizm açılmadıkça Antalya için 2 afet birden var demektir." dedi.

Antalya Ticaret ve Sanayi (ATSO) Mayıs Ayı Meclis Toplantısı, Meclis Başkanı Süleyman Özer başkanlığında online olarak yapıldı. Başkan Davut Çetin toplantının açılışında yaptığı konuşmada, oda faaliyetleri ve gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.

BİNLERCE ÜYEMİZ ZORDA

Davut Çetin, 15 aydır açılmayan, açılsa da iş yapamayan, genelge mağduru binlerce ATSO üyesi olduğunu belirterek, şunları söyledi: ". Halen binlerce üyemiz kredi, vergi, kira, ücret ödeme derdinde. Komitelerimiz her ay destek taleplerini yazıyor. Vergi ve kredilerin ertelenmesi, hibe destek verilmesi, yeni kredi talepleri değişmez gündem olmaya devam ediyor. Ülke olarak ekonomik destek konusunu tatmin edici bir şekilde çözemedik. Kamu bütçesinden bizim üyemize, şirketlere verilen destekler yetersizdir. Kira, genel gider ve ciro kaybı destekleri yetersiz kalmıştır." dedi.

ARADA 40 KAT FARK VAR

Antalya'nın olarak birinci darbeyi pandemiden, ikinci darbeyi turizmden aldığın kaydeden Çetin," Bizim üyemize 750 lira kira yardımı, 40 bin lira tavanlı ciro kaybı yardımı, 5 bin lira hibe gibi yardımlar yetmez. Geçen ay söyledim bizde yüzde 3 olan ciro kaybı desteği Avrupa'da yüzde 70'e kadar çıkıyor, bizde 40 bin lira, yani 5 bin dolar olan destek orada 200 bin Euro'ya kadar çıkıyor. Aradaki fark 4-5 kat olsa anlarız, ama aradaki fark 40 kata çıkıyor. Türkiye bu kadar fakir bir ülke değil."

İŞLETMELER AÇILSIN

Üyelerin taleplerini anlatan Çetin konuşmasını şöyle sürdü: " Pandeminin yükünü, kapanma sürecindeki hataların yükünü bu işletmeler fazlasıyla çekmiştir. Artık 1 Haziran'dan itibaren kapalı olan işletmelerimizin de açılmasını istiyoruz. Turizm açılmadıkça Antalya için 2 afet birden var demektir. Geçen yıl turizmdeki kayıp nedeniyle çift bedel ödedik, bu yıl da kapanmada geç kalmanın faturasını hem sağlıkta hem turizmde birlikte ödüyoruz."  

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: