Antalya
25.05.2021
A
GÜNDEM , YEREL YÖNETİM , POLİTİKA
13 bin çalışanımız var sadece 1 kişi grevde
13 bin çalışanımız var  sadece 1 kişi grevde

Büyükşehir Belediyesi önünde sürdürülen grev ile ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Böcek, grev yapan bir işçi olduğuna dikkat çekerek, grev nedeniyle bir tek çalışanın bile hak kaybına uğramadığını savundu

Antalya Büyükşehir Belediyesi Mayıs Ayı Olağan Meclis Toplantısı, Belediye Hizmet Binası'nda Muhittin Böcek başkanlığında gerçekleşti. 141 maddeyle toplanan mecliste CHP, AK Parti, MHP, İYİ Parti, DSP, SP ve Memleket Partisi meclis üyeleri gündem maddelerini oyladı. Antalya Büyükşehir Belediyesi ve İbradı Belediye Meclis Üyesi CHP'li Mehmet Yörükoğlu'nun geçtiğimiz günlerde hayatını kaybetmesi üzerine meclis öncesi lokma dağıtımı yapıldı.

 

 

 

GREV TARTIŞMASI

 

 

Meclis öncesi gündeme dair konuşmak için söz alan AK Parti'li Ali Çetin, toplu iş sözleşmesinin hala imzalatılmadığını söyledi. Olayın mahkemeye intikal ettiğini anlatan Çetin, “ Mahkemenin bitmesini 2 yıldır bekliyorlar. Bu karardan sonra 2 yıl daha mı bekleyeceksiniz? Geçen mecliste dediğiniz gibi bir gelişme olmadı. İşçilerin zam farklarını alması 19 ilçede olduğu gibi gerçekleşmesi en büyük beklentileri. Toplu iş sözleşmesini imzalamadığınız için bekleme devam mı edecek işçinin kabahati nedir? 672'nci günündeki grev Antalya Büyükşehir Belediyesi'ne yakışmıyor" dedi.

 

 

GREVİ YAPAN TEK KİŞİ

 

 

 

AK Partili Çetin'in sözleri üzerine konuşan Başkan Muhittin Böcek, 31 Mart gecesi vatandaşların desteğiyle seçildiğini, mazbatasını almadan belediyeye gelmediğini, o süreçte sendikaların çalışmalar yürüttüğünü anlattı. Hiçbir kişinin sendika çalışmalarına karışmadığını belirten Başkan Böcek, “Belediye önüne dev afiş asıldı, onu bin defa indirtsem indirtirdim. Sevgimden saygımdan dolayı indirmedim, o çocuklar da bizim çalışanımız. O grevi yapan 2 kişiydi. Biri emekli oldu. 1 kişi orada grev yapıyor. Bu konuyla ilgili kimseyi arayarak 'X sendikasına geçeceksiniz yoksa sizi işten atarım' demedim. Geçmiş dönemde 22 bin çalışanın 3 bin 500'ü çıkarılmıştır. Burada her partiden arkadaş bu belediyede çalışmalarına devam etmektedir. Ben sen yok dedik birlikte yürüyoruz. Onun için kimsenin endişesi olmasın. O sendika başkanı arkadaşımızla devamlı görüşüyoruz" diye konuştu.

 

KAYIP SÖZ KONUSU DEĞİL

 

 

 

Genel Sekreter Cansel Tuncel ise 2 yıldır süren grev neticesinde Büyükşehir Belediyesi'nin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın belirlemiş olduğu çerçeve sözleşme kapsamında tüm hakların işçilere verildiğini vurguladı. Tuncel, “Şu an 7 bin 300 işçimiz var. Bu işçilerimize 6 ayda 1 yüzde 4 zam yapıyoruz. Nisan ve ekim aylarında yılda iki kez 5 günlük ikramiyeleri, bayram ikramiyelerinin tamamı gibi çerçeve sözleşmesinde öngörülen tüm hakları eksiksiz tarafımızdan ödenmektedir. Bu sebeple hak kayıpları ya da bu davayı beklemelerinden dolayı herhangi bir kayıpları söz konusu değildir" dedi.

 

 

 

BAKANLIKTAN GEÇTİ

 

Gündem maddeleri arasında yer alan Korkuteli Belediyesi sınırları içinde yer alan Kargalık Mahallesi'ndeki pazaryeri Nazım İmar Planı değişikliği üzerine söz alan Korkuteli Belediye Başkanı Ömer İşlek, bu maddenin Temmuz ayı Meclisi'nde Belediye Hizmet alanı olarak kabul edildiğini fakat halkın itirazları sonrasında reddedildiğini anlattı. İşlek, “23 Şubat'ta Sayın Bakanımız Murat Kurum'a giderek konuyu izah ettikten sonra Korkuteli halkının bu ihtiyacını anlayan bakanımıza binlerce kez teşekkür ediyorum. 92 gün içerisinde Çevre ve Şehircilik Bakanımız resen onaylamış, askı süreçleri bitmiş ve çok şükür ki belediye hizmet binamızın ve kapalı pazar yerimizin ihalesine hemen başlıyoruz" dedi. DHA

 

 

PARTİSİNİ TEMSİL ETTİ

 

Geçen aylarda CHP'den istifa eden ve Memleket Partisi'ne geçen İbradı Belediye Başkanı Serkan Küçükkuru, ilk kez partisini mecliste temsil etti. Gündeme dair konuşan Küçükkuru, “Memleket Parti'mizin kuruluş bildirgesini 17 Mayıs'ta İçişleri Bakanlığı'na verdik ve partimiz resmen faaliyetlerine başladı. Genel Başkanım Muharrem İnce'nin saygı ve selamını herkese iletiyorum" dedi.

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: