Antalya
24.05.2021
A
ARŞİV , POLİTİKA
Millet hakkını helal etmiyor
Millet hakkını  helal etmiyor

CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı, TBMM’de yaptığı konuşmada hükümete seslenerek , “Pandemi sürecinde esnafı, çiftçiyi, işçiyi, işsizi ve emekliyi mağdur ettiniz.  Bu millet size hakkını helal etmiyor.” dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı,  TBMM Genel Kurulunda görüşülen torba kanun teklifi üzerine CHP Grubu adına konuştu. Arı, “Bu torba yasa teklifi içerisinde, kamu arazilerine yapılmış bulunan beş yıldızlı otellerin, tatil köylerinin ecri misil olarak ödemek zorunda kalacağı ücretlerin 2022 yılı 30 Kasım tarihine kadar ertelenmesi hükmü bulunmakta. Bir Antalya Milletvekili olarak, turizme yapılan her türlü desteğe tabii ki biz de destek veririz. Ancak, burada, hazineden tahsisli bu otellerin sahiplerinin de kim olduğunu merak etmek de bizim hakkımız” dedi.

AYRIMCILIK YAPILIYOR

Destekler konusunda bir haksızlığın ortaya çıktığını vurgulayan Arı, “Peki özel mülkiyete tabi olan otellerin kiraları ne olacak? Hazineye ait olan yerlerin kiralarını erteliyorsunuz ama şahıslara ait olan otelleri işletenlere böyle bir hak tanınmıyor.  Devlet almayacak, öbür taraftan şahsa ait olan kiralar ödenecek. Eğer bir destek verilecekse bu tarzda olan otellere de olabildiğince katkı sağlanmalıdır.” diye konuştu.

TURİZM ESNAFININ TALEBİ

Hükümetin pandemi sürecini doğru yönetemediği için turizmin adeta can çekiştiğini savunan Cavit Arı, “Antalya'da turizm bölgelerindeki esnafımız karamsar, her şeyini hazırladı, dükkânını hazırladı, malını aldı, temizliğini yaptı ama dükkânını açıp açamayacağını, açsa da ne şekilde çalışacağını, ne kadar turist geleceğini bilemiyor. Turizm bölgelerinde esnaf saat 20.00'den sonra iş yapar ama siz saat 20.00'de iş yerlerinin kapanmasına karar vermişsiniz.  Bu konuda çözüm bekleyen bir çok esnaf var. İşyerlerinin açılış kapanış saatlerinin yeniden turizm bölgelerine göre planlanmasına acil ihtiyaç var.” diye konuştu.

BİRÇOK İŞYERİ KAPANDI

Esnaf ve sanatkârın 14 aydır perişan olduğunu kaydeden Arı konuşmasında,  “Kahveci, kafe, çay bahçesi işletmesi, kantin işletmesi, personel servislerini taşıyanlar, düğün salonları, öğrenci yurtları, hamamlar yaklaşık bir yıldır kapalı. Son iki yılda toplamda en az 213 bin esnaf sicilden ve meslekten terkini yaptı.  2020 yılında Antalya'da 4 bin 735 esnaf kepenk kapattı.  İş işten geçti, bu insanlar perişan oldu, şimdi 5 bin lirayı verseniz ne vermeseniz ne! Yıl içerisinde düzenli destek vermeniz gereken bu esnaf kesimine şimdi lütufmuş gibi 3 bin TL destek sağlayabildiniz. Kısacası, sizler bu süre içerisinde esnafımızı da, çiftçimizi de, işçiyi de, işsizi de, emekliyi de mağdur ettiniz. Bu millet size hakkını helal etmiyor.” İfadelerini kullandı.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: