Antalya
Yayın Tarihi : 20.05.202108:08
Güncelleme Tarihi : 19.05.202119:09
A
GÜNDEM , POLİTİKA
Budak: Tekel bayilerine neden hibe verilmiyor?
Budak: Tekel bayilerine neden hibe verilmiyor?

CHP Antalya Milletvekili Budak, pandemi nedeniyle esnafa yapılacak hibe desteğinden tekel bayilerinin yararlanamayacak olmasını ayrımcılık olarak nitelendirerek konu hakkında bir soru önergesi verdi.

 

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın esnafa iki grup halinde verilecek 3 bin ve 5 bin liralık hibe desteği kapsamına tekel bayilerinin alınmadığını belirterek, “Pandemi koşulları bütün esnafı vurduğu gibi tekel bayilerini de olumsuz etkiledi. Esen fırtına, tüm esnaf kadar tekel ürünleri satan esnafı da ciddi yaraladı. Üstüne üstlük üç hafta süren tam kapanmada bu esnaf, kepengini dahi açamadı. Ama şimdi bir bakıyorsunuz ki tekel bayileri hibe verilecek esnaf grupları arasında yer almıyor. Neden bu insanları adeta cezalandırır gibi kapsama almıyorsunuz? Bu esnaf da yıllardır vergi ödüyor ama bugün devletinden gereken desteği alamıyor. Bunun nedenini öğrenmek istiyoruz” dedi.

KAPSAM DIŞI KALDILAR

Konuya ilişkin TBMM Başkanlığına Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un açıklaması istemiyle bir soru önergesi veren Budak önergede şu ifadelere yer verdi:“Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sonrasında esnafa yönelik destek paketi kamuoyuyla paylaşılmış, buna göre belli gruplar halinde esnafın 3 bin ve 5 bin liralık hibe desteğinden yararlanacağı ilan edilmiştir.  Ancak, benzer koşulları yaşayan ve ayrıca üç haftalık tam tam kapanma sırasında dükkanlarının kepengini dahi açamayan tekel bayilerinin destek kapsamında olmadığı görülmektedir. Bunun nedenini anlamakta güçlük çekiyoruz.”

YOKSA NEDEN ALKOL MÜ?

Budak önergesinde şu sorulara yanıt istedi: Tekel bayileri hibe desteği kapsamında mıdır? Değilse neden kapsama alınmamıştır? Söz konusu esnafın üç haftalık tam kapanma sürecinde de sıkıntı yaşadığı göz önüne alınırsa tekel bayilerinin destek kapsamına alınması için ne yapmaları, hangi koşulları sağlamaları gerekmektedir? Tekel bayilerinde alkol satışının olması hibe desteği kapsamı dışında tutulmalarına bir etken midir?

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: