Antalya
18.05.2021
A
GÜNDEM , GÜVENLİK
Kapanmada 10 milyon lira ceza
Kapanmada 10 milyon lira ceza

ANTALYA Valisi Ersin Yazıcı, 17 günlük tam sokağa çıkma kısıtlamasına uymayan 3 bin 431 kişiye, toplam 10 milyon 347 bin TL'lik para cezası uygulandığını açıkladı. İl Umumi ve Hıfzıssıhha Kurulu da 1 Haziran'a kadar sürecek kademeli normalleşme sürecinde uygulanacak yeni kararları duyurdu.

 

 

Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında uygulanan 17 günlük tam kapanma süreci 17 Mayıs itibarıyla sona erdi. Vali Ersin Yazıcı, Antalya'da 17 günlük sokağa çıkma kısıtlamasına uymayan 3 bin 431 kişiye 10 milyon 347 bin 920 TL idari para cezası uygulandığını söyledi. Vali Yazıcı, “Kurallara uyarak evlerinde kalan tüm Antalyalılara teşekkür ediyorum. Vaka sayılarındaki düşüşü devam ettirmek için lütfen evlerimizde kalmaya devam edelim" dedi.

 

KADEMELİ NORMALLEŞME SÜRECİ

Antalya İl Umumi ve Hıfzıssıhha Kurulu, 17 Mayıs Pazartesi gününden itibaren uygulanacak yeni kurallarla ilgili da yeni kararlar aldı. 1 Haziran'a kadar uygulanacak kademeli normalleşme dönemi olarak adlandırılan bu süreçte, hafta içi 21.00-05.00, hafta sonları cuma saat 21.00'den, cumartesi ve pazar günlerinin tamamını kapsayacak ve pazartesi günleri saat 05.00'te tamamlanacak şekilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. Üretim, imalat, tedarik ve lojistik, sağlık, tarım ve orman gibi yerler ve kişiler kısıtlamadan muaf tutulacak. Muaf kişiler, çalışma izin belgesi ve görev alanlarına yönelik zaman ve güzergâh ile sınırlı olacak. Cumartesi-pazar günleri bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılar 10.00-17.00 saatleri arasında açık olabilecek. Fırın ve unlu mamul ruhsatlı iş yerleri açık olacak. Yabancı turistler kısıtlamalarda muaf olacak, ancak ikamet edenler ve geçici koruma statüsündeki yabancılar kısıtlamalara tabi olacak.

 

 

AŞISIZ 65 YAŞ ÜSTÜNE KISITLAMA

18 yaş altı gençler ile aşı hakkını kullanarak iki doz aşı olan 65 yaş ve üzeri vatandaşlar için herkese uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması dışında ayrıca sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmayacak. Aşı hakkı bulunmasına rağmen aşı olmayan 65 yaş ve üzeri vatandaşlar hafta içi günlerde sadece 10.00-14.00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek, hafta sonları tam gün sokağa çıkma kısıtlamasına tabi olacak. Sokağa çıkma kısıtlamasına tabi olup olmadığına bakılmaksızın 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile 18 yaş altı gençler kademeli normalleşme döneminde şehir içi toplu ulaşım araçlarını kullanamayacak. Sadece yüz yüze eğitim kararı verilen sınıf seviyeleri, destekleme ve yetiştirme kurslarındakiler ilgili belgeler olmak kaydıyla şehir içi toplu ulaşım araçlarını kullanabilecek.

 

 

RESTORANLARDA PAKET SERVİS

Restoran, lokanta gibi yeme-içme yerleri hafta içi 07.00-20.00 saatleri arasında gel-al veya paket servis, hafta içi ve hafta sonları da 24.00'e kadar sadece paket servis hizmeti verebilecek. Gazino, taverna, birahane, nargile salonu, sinema, kahvehane, kafe, dernek lokali, çay bahçesi, internet kafe, bilardo, halı saha, yüzme havuzu, spor salonları, hamam, sauna ve masaj salonları, lunapark ve tematik parklar kapalı olacak. Çay ocakları sadece esnafa servis yapabilecek.

 

MARKETLER VE PAZAR YERLERİ

Perakende ve hizmet sektöründeki giyim, tuhafiye, züccaciye, hırdavat, terzi, berber gibi dükkanlar ile büro ve ofisler vb. işyerleri hafta içi 07.00-20.00 saatleri arası açık olacak. AVM'ler hafta içi 10.00-20.00 saatleri arasında açık, hafta sonları kapalı olacak. Zincir marketlerde hafta sonları zorunlu temel ihtiyaçlar dışında elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim ve aksesuar, alkol, ev tekstili, oto aksesuar, bahçe malzemeleri, hırdavat, züccaciye ürünlerinin satışı yapılamayacak. Pazar yerleri hafta içi 07.00-19.00 saatleri arasında faaliyet gösterecek, hafta sonları kurulamayacak. Online market ve yemek sipariş firmaları, hafta içi ve hafta sonu 07.00-24.00 saatleri arasında evlere servis şeklinde çalışabilecek.

 

KAMUDA ESNEK ÇALIŞMA

Kamu kurum ve kuruluşlarında mesai saatleri 10.00-16.00 saatleri arası, uzaktan veya dönüşümlü çalışma gibi esnek çalışma usulü devam edecek. Sivil toplum kuruluşları, sendikalar, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve bunların üst kuruluşları ile birlikler ve kooperatiflerin genel kurul dahil yapacakları geniş katılımlı her türlü etkinlik 1 Haziran 2021 tarihine kadar ertelenecek. Düğün, nişan ve kına gibi etkinlikler yapılamayacak. Şehirlerarası ve şehir içi toplu taşıma araçlarında yolcu kapasitesi yüzde 50'yi geçmeyecek.

OTEL REZERVASYONLARINA TAM ÖDEME ŞARTI

Konaklama tesislerindeki yeme-içme yerlerine sadece konaklamalı müşteriler alınacak. Aynı masada en fazla iki kişi oturabilecek. Otellerin kapalı alanlarındaki eğlence merkezleri kapalı tutulacak, açık alanlarında toplu eğlence şeklinde etkinlikler ise yasak. Kısıtlama günlerinde konaklama tesislerinden rezervasyonu olanlar bedelinin tamamını ödemiş olmak kaydıyla şehirlerarası kısıtlamadan muaf tutulacak.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: