Antalya
17.05.2021
A
GÜNCEL , YAŞAM
Otel Emekçileri Dayanışma Ağı, skandal videoyu kınadı
Otel Emekçileri Dayanışma Ağı, skandal videoyu kınadı

Patronların Ensesindeyiz Otel Emekçileri Dayanışma Ağı, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ‘Türkiye’nin Resmi Gezi Rehberi’ internet sitesi ‘goturkiye.com’ ve ‘GoTürkiye’ sosyal medya hesaplarından yayınladığı ve tepkiler karşısında yayından kaldırdığı videoda turizm işçilerinin “Enjoy I’m vaccinated” (İyi eğlenceler aşılandım) yazılı maske takacağına dair görüntülere yer verilmesini kınadı

Otel Emekçileri Dayanışma Ağı'nın açıklamasında “Turizm işçisi sizin köleniz değildir” denirken, Kültür ve Turizm Bakanı ve aynı zamanda ‘Etstur’ isimli turizm şirketinin sahibi Mehmet Nuri Ersoy’a istifa çağrısı yapıldı.

Açıklama şöyle denildi:

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlatılan ve Türkiye'nin tanıtımının yapıldığı bir video yayınlandı. Videoda turizm sektörü çalışanı olarak gösterilen kişilerin 'eğlenin, aşılandım' yazan maskeler giydiğini gördük. Video tepkilerin ardından kaldırılsa da, zihniyeti turizm sektörünü yönetmeye devam ediyor. Biz turizm işçilerini böyle rahatça aşağılayabileceğini zanneden, gözlerini kar bürümüş patronlara iki çift sözümüz var!

 

İşsiz bırakılışımızı ve gereksinimlerimizin karşılanmamasını bir yıldan fazla süredir görmezden gelmeyi seçen Kültür ve Turizm Bakanlığı, turistleri ülkeye getirmek olduğunda bizi hatırladı, önce hızlıca turizm işçilerinin aşılaması başlatıldı, şimdi ise bunu bir pazarlama stratejisi olarak kullanmaya kalkıyor. Kendisi de bir turizm patronu olan bakan Ersoy'un ve onun temsil ettiği sınıfın biz emekçilerin sağlığını ne kadar düşündüğüne geçtiğimiz sezonki tecrübelerimizden aşinayız! Antalya'da 2020 yaz sezonunda çalıştığımız otellerde, defalarca aynı maskeyi kullanmamızı bekleyen patronlarla maske tedariği konusunda dahi mücadele etmek zorunda bırakıldık. Otel misafirlerinin olduğu yerlerde kurallara uyulurmuş gibi yapılırken personel yemekhanelerinde, personel servislerinde alınmayan önlemler yüzünden virüs yayıldı ve birçoğumuz virüse yakalandık. Halkın bütünü için yeterli miktar ve hızda aşılama yapılamazken bizleri hızlıca aşı olmaya yönlendiren bakanlığın derdinin sağlığımız olmadığını zaten biliyorduk, bunu hazırlatılan videoyla ayan beyan dünyaya duyuran yüzsüzlüğe ise tahammülümüz yok!

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı'na sesleniyoruz: Haklarımız, sağlığımız ve gereksinimlerimiz söz konusu olduğunda yok saydığınız bizleri, tanıtım videolarınızda pazarlama objesi olarak kullanamazsınız! Biz emeğiyle geçinen turizm işçileri, patron zihniyetiyle yönetilen turizm sektöründe maruz bırakıldığımız aşağılanmaya asla boyun eğmeyeceğiz! Turizm patronu Bakan Ersoy derhal istifa etmeli, turizm işçilerinin gereksinimleri derhal karşılanmalı, aşılama ekonomik kaygılarla değil halk sağlığı için yapılmalıdır!

 

Antalya'da çalışan turizm emekçileri olarak, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın attığı adımların takipçisi olmaya devam edeceğiz.

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: