Antalya
06.05.2021
A
ARŞİV , POLİTİKA
Akdeniz’de balon balığı istilası devam ediyor
Akdeniz’de balon balığı istilası devam ediyor

Saadet Partisi Antalya İl Başkan Yardımcısı Çevre Mühendisi Abdulkadir Kayabaş sokağa çıkma kısıtlaması dolayısıyla yaptığı yazılı açıklama ile “balon balığı avcılığının desteklenmesi hakkındaki 3942 sayılı Cumhurbaşkanı kararını” değerlendirdi.

 

Kayabaş, yazılı açıklamasında 15 Şubat tarihli beyanatını anımsatarak balon balığı özelinde istilacı türlerle ciddiyetle mücadele edilmesi gerektiğini belirttiğini ifade ederek; çözüm önerisi olarak da kuyruk sayısı kısıtlaması olmaksızın minimum 3 yıl sürecek yeniden kuyruk alımı kampanyası başlatılması ve balıkçılığa kapalı alanlar oluşturularak avcı balıkların popülasyonunun arttırılarak balon balığı ile biyolojik olarak da mücadele edilmesi gerektiğini söylemiştik dedi.

 

Saadet Partisi İl Başkan Yardımcısı Kayabaş, bu çağrımız 78 gün sonra bir gece yarısı kararı ile karşılık bulmuş gibi gözükse de yayımlanan “Cumhurbaşkanı Kararının” yeni bir kararla düzeltilmeye ihtiyaç olduğunu söyleyerek şöyle devam etti: “İlk kuyruk alım kampanyası 31 Aralık 2020 veya 1 milyon kuyruk alımına kadar olacak şekilde 1 Aralık 2020 tarihinde başlatılmıştı ve Aralık sonuna kadar 36.000 civarında bir kuyruk toplanabildi. Oysa yetişkin bir balon balığı bir üreme döneminde 20.000 civarı yumurta bırakabiliyor. Yani iki erişkin balon balığı tüm kampanyayı boşa çıkartacak durumdadır. Benim de mezunu olduğum Akdeniz Üniversitemizin Su Ürünleri Araştırma Üretme ve Eğitim Enstitüsü tarafından yapılan araştırmalarda balon balığının 1 gram yumurtasında 10 bin ila 22 bin adet  yumurta bulunduğu tespit edilmiştir.  Bazı bireylerde 300-400 gramlık yumurta gonatları bulunduğu da aynı araştırmanın sonuçları arasında yerini almıştır. Bu rakam bir balon balığının ömrü boyunca bırakabileceği yumurta sayısını vermesi açısından önemlidir”

Kayabaş, Siz, en zehirli balon balığı türü için geçtiğimiz kuyruk alım kampanyası olan 1 milyon rakamının yarısı kadar alım yapacağınızı söyleyerek bu durumu çözemezsiniz. Diğer türler için konulan 5 milyon kuyruk kotası ise kuyruk fiyatının 50 kuruş olarak ilân edilmesi dolayısıyla rağbet edilmeyecek gibi gözüküyor diye tahmin ettiklerini ifade etti.

 

Kayabaş; Geçtiğimiz hafta Lara Örnekköy plajında kıyıya 50 metre mesafede sürü hâlinde görülen, ardından geçtiğimiz günlerde Alanya ve Kemer Tekirova’da hemen sahilde dalganın kıyıya ulaştığı alanlarda 5-6 kilogramlık balon balıklarının ardından hızla atılan bu adım yine yetersiz kalmış ve derde deva olmaktan uzak gözükmektedir diyerek; “Bu karar gece yarısı resmi gazetede yer bulmadan önce nasıl bir bilimsel çalışma yapılmıştır? Balon balığı tehlikesinin gerçekten farkında olunmuş mudur? Yoksa konu medyatik olduğu için hızla göstermelik bir adım mı atılmıştır? Lagocephalus Sceleratus olarak geçen ve Cumhurbaşkanlığı kararında 500.000 kuyruğa kadar 5 TL ödenecek olan zehri siyanürden 1200 kat daha tesirli olan tür için ivedi olarak sayı kotasının kaldırılması gerektiğini ve en az 3 yıl olmak üzere kesintisiz kuyruk alım kampanyası düzenlenmeli ve balıkçılığa kapalı alanlar da aciliyetle ilan edilmelidir. Yoksa önümüzdeki birkaç yıldan sonra hemşehrilerimiz denize girerken büyük risk altında olacak ve bugünden yarına şehrimizin lokomotifi konumunda olan turizm de bu durumdan olumsuz etkilenecektir” deyi konuştu.

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: