Antalya
05.05.2021
A
ARŞİV , EKONOMİ
Halı yıkamacılar muafiyet istiyor
Halı yıkamacılar muafiyet istiyor

Temizliğin öneminin daha çok anlaşıldığı pandemi döneminde çalışamadıklarını belirten Türkiye Profesyonel Halı Temizleyicileri ve Yardımlaşma Derneği Kurucu Başkanı Azem Kökez, “Yasal olarak çalışmamıza izin verilmedi. Ancak bize izin verilmezken yasadışı çalışanlar ekmeğimizle oynuyor” dedi

 

Yaşanan pandemi sürecinde önemi daha çok anlaşılan temizliğin profesyonel temsilcileri, süreçte yaşadıkları sıkıntı nedeni ile zor günler geçirdiklerini belirtti. 2020 yılını kayıp olarak geçirdiklerini, 2021 yılında da beklentilerine karşılık bulamadıklarını belirten Türkiye Profesyonel Halı Temizleyicileri ve Yardımlaşma Derneği Kurucu Başkanı Azem Kökez, ayakta kalmakta zorlandıklarını söyledi.

 

HAYAL KIRIKLIĞI OLDU

2021 yılında artan vakalar ve kısıtlamaların kendilerini ve müşterilerimizi zor durumda bıraktığını belirten Kökez, “Özellikle saat 18.00’den sonra kapalı olma ve hafta sonu kısıtlamaları asıl hedef kitlemiz olan müşterilerimizin bu zaman dilimlerinde bizden hizmet talep etmeleri, hem işletmeleri hem de müşterilerimizi mağdur etti. Kısa çalışma ödeneği gibi destekler bir nebze nefes almamıza imkan sağlasa da, bizler sektör olarak 12 ayın sadece 5 ayı tam kapasite çalışıyoruz. İşlerimizin yoğunlaşacağını planladığımız bir dönemde 17 günlük kapanmanın gelmesi ve muaf tutulan sektörler içinde 'Temizlik’ geçmesine rağmen halı, koltuk, perde gibi temizliğinin bu kapsama girmemesi bizleri tamamen hayal kırıklığına uğratmıştır” dedi.

 

KAYITDIŞI ÇALIŞIYORLAR

Bu eksikliğin giderilmesi için yoğun çalışmalarına rağmen yasal izinleri alamadıklarını belirten Kökez, şunları söyledi: “Buna rağmen kayıt dışı olarak, çalışma izini olmamasına rağmen kargo, lojistik, dezenfekte gibi isimler ile iş yerlerini açıp hizmet veren işletmeler bulunuyor. Yasal olarak bu işletmeler temizlik yapamaz ve faaliyetleri İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı yönetmeliklere aykırıdır. Vatandaşlarımız bu tür yasal olmayan yollardan çalışan, firmaları ilgili kurumlara ihbar etsin. Ülke genelindeki 30 bin işletme ve 100 binlerce çalışanın haklarını korumak amacıyla halkımızdan bu duyarlılığı bekliyoruz “.

Mehmet Doğan

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: