Antalya
05.05.2021
A
ARŞİV , POLİTİKA
Hükümet çiftçiyi görmezden geliyor
Hükümet çiftçiyi görmezden geliyor

Serik'te hal ziyareti yapan CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek, "Üreten çiftçi mağdur, pahalıya alan vatandaş mağdur ama bu düzeni yaratan AKP memnun. Semt pazarlarının kontrollü bir şekilde açılmalı ve zarar eden çiftçinin ekonomik olarak desteklenmelidir" dedi

CHP Antalya Milletvekilleri Rafet Zeybek, Cavit Arı, Aydın Özer, CHP Antalya İl Başkanı Nuri Cengiz, CHP Serik İlçe Başkanı İbrahim Demir ve beraberindeki heyet, tam kapanma sürecinde semt pazarlarının kapanması nedeniyle zor günler yaşayan ve ellerindeki ürünleri satamayan çiftçileri Serik Halinde ziyaret ettiler.

ÜRÜNLER HEBA OLUYOR

Serik Sebze-Meyve Halini ziyaret edip temaslarda bulunan ve üreticinin sorunlarını dinleyen CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek, "Çiftçimiz ürettiği ürünü pazarlar kapalı diye hallerde satamıyor, çünkü vatandaşın tüketimine sunulacak ürünler, tam kapanma nedeniyle kapalı olan pazarlara gönderilemiyor. Bu yüzden çiftçinin topladığı ürünler ne yazık ki heba olmaktadır, pazarlar kapalı olduğu için satış yapılmaması nedeniyle çiftçi ya ürününü toplamayıp tarlada bırakıyor ya da söküyor. Girdi maliyetleri nedeniyle zaten zor durumda olan, yetiştirdiği üründen kar edemeyen çiftçimiz şimdide pazar bulamadığı için zarar etmektedir.”

SEMT PAZARLARI AÇILSIN

Üreticilerin  son durum hakkında da bilgi veren Zeybek şunları söyledi:  “Semt pazarlarının kapalı olması nedeniyle vatandaşta mağdur olmaktadır, ucuz ve kaliteli ürünlerini semt pazarlarından temin eden vatandaşlarımız ürünleri daha pahalıya zincir marketlerin manav reyonlarından temin etmek zorunda kalıyor. Bir kilo domatesin sera kirası, girdisi, fidesi, gübresi her şeyi dahil maliyeti kilo başına 2 lira 30 kuruş, halde ise 1,5 – 2,5 liraya alıcı bulunamıyor. Serik halinde kilo başına biber 1,5 TL, domates 1,5-2,5 lira, salatalık 50 kuruştan satılırken, Ankara başta olmak üzere zincir marketlerde domatesin kilosu 9,90 lira, salatalık 4 TL, biber 7 liradan satılıyor. Üreten çiftçi mağdur, pahalıya alan vatandaş mağdur ama bu düzeni yaratan AKP memnun. Tarım Bakanı, çiftçinin sorunlarını görmemek için üstün gayret sergiliyor, semt pazarlarının kontrollü bir şekilde açılması için çalışması gerekli ya da ürünü elinde kalan ve zarar eden çiftçinin ekonomik olarak desteklenmesi gereklidir. AKP iktidarını kafasını vatandaşların hürriyetlerini kısıtladığı genelgelerden kaldırıp halkın sorunlarına bakmaya davet ediyoruz.”

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: