Antalya
03.05.2021
A
ARŞİV , EKONOMİ
Vural Şahin'den “Pazarlar kontrolü olarak açılsın” çağrısı
Vural Şahin'den “Pazarlar kontrolü olarak açılsın” çağrısı

Ziraat Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Vural Şahin,  17 günlük tam kapanma sürecinin çiftçileri bitme noktasına getireceğine dikkat çekerek semt pazarlarının belirli saatlerde, kontrollü olarak adan açılmasını önerdi

17 günlük kapanma sürecinde sadece zincir marketlerin açık bırakılmasının tarımsal üreticiye ve pazarcı esnafına büyük darbe vurduğunu kaydeden Ziraat Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Vural Şahin, “Ürünlerini toptancı hallerine getiren üreticiler ne fiyat oluşturabiliyor ne ne de mahsulü kolay satılabiliyor. Zaten devletin desteklediği Sera AŞ ve Türk Şeker gibi ürün alan kurumlarda direk market zincirlerine tedarik sağladıklarından dolayı toptancı hallerinde de ürün yığılmaları oluştu.” dedi.

ÜRÜNLER ÇÖPE GİDECEK

Bu durumun devam etmesi halinde toptancı hallerinde biriken ürünlerin çöpe gideceğine dikkat çeken Şahin, “Havaların  ısınmasından dolayı sürekli mahsulünü sulamak, ilaçlamak ve gübre vermek zorunda olduğu için üretim maliyeti bir artıyor. Çiftçi halen hasat yaptığı mahsulünü satamaz, ürününü dalında da bekletemez ise mahsulü direkt çöpe gidecek. Çözüm çok net!  Çiftçinin ürettiği mahsulün alınması ve en azından yerli tüketici ile buluşturulması gerekir. Nasıl mı olacak? Kontrolü elden bırakmadan, HES kodlarını sorarak, ateş ölçümü yapılarak en önemlisi kalabalık oluşturmadan alış verişlerin yapılacağı semt pazarlarının belirli saatlerde ve kademeli olarak kurulması gerekir” dedi.

ETKİSİ UZUN VADELİ OLUR

Tam kapanmaya karşı olmadıklarını kaydeden Vural Şahin önerilerini şöyle sıraladı:  “Birileri iş yerini açarken, diğer küçük esnaflar kilit vuruyorsa işte orda vicdanımız devreye girer. 15-20 günlük bu sıkıntı neredeyse bütün tarım sektöründe 5-6 aylık sürede ticareti olumsuz etkileyecektir. Alış verişin olmaması, nakit akışın sağlanamaması bir de bunun yanı sıra 31 Mayıs 2021 e kadar çeklerin ödenmemesi düşünülecek olursa gerçekten büyük bir çıkmaz oluşacaktır. Market zincirlerinin işine gelen bu düzende bir taraftan da küçük esnaflarında yaşadığı sıkıntıları ve çıkmazı görmek zorundayız. Haksız rekabetin oluştuğu, esnafın kan ağladığı bu süreçte mutlaka kontrollü olarak esnaflara da iş yerlerini açabilmeliler. Sonuçta aynı tüketici ihtiyacını almak için sokağa çıkabilecekse neden küçük esnaflar dükkânlarını açmasın. En azından haftanın bir kaç günü dönüşümlü açabilsinler. Bu durumu yukarılara anlatamayan ya da şöyle söyleyeyim yanlış anlatanlara da bir çift sözüm var:  Sizler eğer ki bir rapor sunuyorsanız,  neden şu an ki gerçekleri anlatmıyorsunuz ki? Derhal herkes elinden geleni yapsın ve süreci bir an önce doğru işlenebilir hale getirelim. Acilen bir takip komisyonu kurulsun ve çözüm önerilerimize kulak versinler. Önümüz bayram, bayram öncesi bütün tedbirleri alarak kontrollü bir şekilde işler yoluna koyulsun. Aksi taktirde mahsulünü çöpe atacak emektar çiftçiler, ürününü tamamen söker.”

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: