Antalya
29.04.2021
A
ARŞİV , EKONOMİ
Çetin: Ölümü gösterip sıtmaya razı ediyorlar
Çetin: Ölümü gösterip  sıtmaya razı ediyorlar

3 haftalık kapanma kararına rağmen işletmelere hiç bir destek sağlanmamasını eleştiren ATSO Başkan Davut Çetin, "Israrla destek istemek zorunda kalıyoruz. Ölümü görüp sıtmaya razı oluyoruz. Devlet genelgeyle kapatılan bir işyerinin zararını makul düzeyde karşılamakla yükümlüdür. Bu bir yardım konusu değil, hak konusudur." dedi.

Antalya Ticaret ve Sanayi (ATSO) Nisan Ayı Meclis Toplantısı elektronik ortamda Meclis Başkanı Süleyman Özer’in başkanlığında gerçekleşti. Tam kapanmayla ilgili yayınlanan genelgenin yeterince açık ve net olmadığını belirten Davut Çetin, "Tam kapanma denildi, ama aslında bu tam bir kapanma değil. Bakkal, manav, market, kasap, kuruyemişçi, tatlıcı yine açık, sadece süpermarketler pazar günü kapatıldı. Millet perşembe günü sokağa çıkma yasağı başlayacak diye marketlere, kasaplara akın etti. Pandemiyi engelleyelim derken, aksi yönde bir durum ortaya çıkıyor." dedi.

YARDIM DEĞİL, HAKKIMIZ

Kapanan sektörlerin artık dayanacak gücü kalmadığını kaydeden Çetin "Kısa çalışma ödeneği ve nakdi ücret desteği işsizlik fonundan verilmektedir, yani zaten bizim ve çalışanların ödediği paradır. Buna rağmen ısrarla destek istemek zorunda kalıyoruz. Ölümü görüp sıtmaya razı oluyoruz. Devlet genelgeyle kapatılan bir işyerinin zararını makul düzeyde karşılamakla yükümlüdür. Bu bir yardım konusu değil, hak konusudur.

ANTALYA'YA ÖNCELİK VERİLSİN

İşletmeler artık ücret, kira, kredi ve borç ödemelerini yapamayacak durumda olduğunu vurgulayan ATSO Başkan Çetin, " Kredi ödemeleri faizsiz ertelenmelidir. Vergi ve prim ödemeleri ertelenmelidir.. Kira stopajı yüzde 1’e çekilmeli ve kira destek hibesi getirilmelidir. Halen  yüzde 3 olarak uygulanan ciro kaybı desteği anlamlı bir düzeye çıkarılmalıdır. Kamu kurumları ve belediyeler kapanmış işletmelerden kapalı dönemin kirasını almamalıdır. Antalya kredi de öncelikli olmalıdır, aşılamada da öncelikli olmalıdır. Bu sadece hakkaniyet meselesi de değildir, ekonominin Antalya’nın döviz gelirine ihtiyacı vardır. Antalya’nın düzelmesi ve kazanması Türkiye’nin kazanmasıdır” şeklinde konuştu.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: