Antalya
29.04.2021
A
ARŞİV , POLİTİKA
CHP'li Çetin'den kapanma konusunda soru önergesi
CHP'li Çetin'den kapanma konusunda soru önergesi

Tam kapanmanın doğru, bu süreçte esnafa destek verilmemesinin ise yanlış bir karar olduğunu vurgulayan CHP Antalya Milletvekili Budak, "128 milyar lirayı buharlaştırdılar. Kaynakların vatandaş yerine nerelere aktarıldığını yoksullaşarak  öğreniyoruz” dedi.

TBMM Sanayi ve Ticaret Komisyonu Üyesi ve CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak,  Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde "Pandemi sürecinde ayakta kalma mücadelesi veren küçük ve orta ölçekli işletmeler ile esnafın 3 haftalık tam kapanmada devlet tarafından hangi şekilde desteklenecek" diye sordu.

128 MİLYAR DOLAR BUHARLAŞTI

3  hafta sürecek tam kapanma ile günlük kazancıyla geçinen küçük esnaf ile küçük ve orta ölçekli işletmelerin ağır bir darbe alacağına dikkat çeken Budak, , “Tam kapanma ilan ediyorlar ama ne küçük ve orta ölçekli işletmelere nede günlük kazancıyla geçinmeye çalışan esnafa en ufak bir destek sunuyorlar. İktidara soruyoruz, hangi gelişmiş ülke destek vermeden kapatıyoruz demiş? Bunlar sanki devleti yönetmeye değil de KOBİ’leri ve esnafı bitirmeye gelmişler. Buharlaşan 128 milyar dolarlık rezervimiz duruyor olsaydı belki bunları bile konuşmayacaktık. Kaynakların vatandaş yerine nerelere aktarıldığını bütün bir ülke yoksullaşa yoksullaşa öğreniyoruz” dedi.

ESNAF ÇOK ZORDU

Budak, önergenin gerekçesinde  şu ifadelere yer verdi:“. Kapanmaya elbette karşı değiliz. Bizim öğrenmek istediğimiz pandemi sürecinde ayakta kalma mücadelesi veren küçük ve orta ölçekli işletmeler ile esnafın 3 haftalık tam kapanmada devlet tarafından hangi şekilde destekleneceği konusudur. Örneğin, havalimanı işletmecilerinin 2020 ve2021 yılı kira bedeli faturaları bir kalemde iptal edilirken, esnaf için acil destek istemek de bizim öncelikli görevimizdir.”

ÖNERGEDEKİ SORULAR

 Kapanma sürecinde küçük ve orta ölçekli işletmeler ile esnafa ilişkin hangi önlemler alınmıştır? Buna ilişkin bir planlama yapılmış mıdır? Söz konusu işletmelerin ve esnafın banka kredi borçları, kiraları ve birikmiş vergilerini ödeyebilmeleri için devlet tarafından kredi seçenekleri dışında hangi destekler verilecektir? Hibe desteği verilmesi söz konusu mudur? Zincir marketler söz konusu kapanma sürecinde 6 gün faaliyetlerine devam ederken, küçük esnaf kapanma içerisinde olacaktır. Söz konusu marketler, gıda ve temizlik ürünleri dışında züccaciye, kırtasiye, elektronik eşya, tekstil gibi çok sayıda ürünün satışını yapmaktadır. Kapanma sürecinde bu ürünleri satan esnafın kapalı olması rekabet kurallarına uygun mudur? Adaletli midir? Bu çerçevede söz konusu esnaf desteklenecek midir? Desteklenecekse hangi şekilde desteklenecektir?”

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: