Antalya
29.04.2021
A

Katarakt hastalığı, göz bebeğinin arkasındaki görmeyi sağlayan doğal merceğin saydamlığını kaybederek matlaşması sonucu ortaya çıkmaktadır. Göz, yapıları olan kornea ve lensin kırıcılığı ve saydamlığı sayesinde net görmeyi sağlar. Yani lenste saydamlığın azalmasına katarakt denir.

  • Katarakt, tedavi edilebilir körlük nedenlerinin başında gelir.


 

Kataraktın Belirtileri :

-Görmede yavaş yavaş azalma

-Işığa karşı hassasiyet

-Çift görme

-Okuma zorluğu

-Sonradan uzağı görme bozukluğunun ortaya çıkması

-Renklerde sararma ve matlaşma

 

KATARAKT KİMLERDE GÖRÜLÜR? NEDENLERİ NELERDİR?

Katarakt yaşlılık belirtisi olup, sıklıkla 60 yaşın üzerindekilerde görülür, nadiren doğuştan ya da travma sonrası olabilir.Ayrıca cam üfleyiciler, fırın işçileri gibi sıcakla doğrudan teması olan kişilerde ve çiftçilerde katarakt diğer insanlara göre daha yoğun görülür.

 

Katarakt oluşurken hastanın uzak veya yakın görmesi bozulur. Görmedeki sislenme zamanla artar. Işık yansımaları rahatsız edici olmaya başlar. Hastanın görmesi, günlük yaşamını veya mesleğini engelleyen bir seviyeye kadar azaldığı zaman kataraktı tedavi edilir.

 

Yakın gözlüğü takan yaşlıların, gözlüksüz yakını görmeye başlamaları merkezi kataraktın tipik belirtisidir.Şeker hastalarında katarakt daha genç yaşlarda görülür. Uzun süre kortizonlu ilaç kullananlarda katarakt oluşma riski daha yüksektir. Doğuştan da görülebileceği gibi göz yaralanmalarından sonra da görülebilir.

 

Katarakta yol açan nedenler çok çeşitlidir. Kataraktın en yaygın tipi yaşa bağlı olarak ortaya çıkar. 50 yaşın altındaki kişilerde görülen kataraktlarda altta yatan bir sebep aranmalıdır. Bu tür kataraktlar kalıtsal olabileceği gibi şeker hastalığı gibi metabolik bozukluklar, travma, geçirilmiş göz ameliyatı ya da göz içi enjeksiyonu, radyasyona maruz kalma, korumasız olarak uzun süre güneş ışığı altında bulunma veya kortizon ve benzeri ilaç kullanımı ile ilişkili olabilir.

 

 

 

 KATARAKT TEDAVİSİ

 

Kataraktta erken tanıönem taşır. Tanısı gecikmiş, dolayısıyla ilerlemiş bir kataraktta bazıönemli tetkikler gerektiği gibi yapılamaz. Buna karşın erken fark edilen ve ameliyat edilen kataraktlarda, kişi iyileşme süresi çok kısaldığı için günlük yaşamına daha çabuk döner. Katarakt ilaçla veya gözlükle tedavi edilebilen bir rahatsızlık değildir. Kataraktın ilerlemesini durdurabilecek etkili bir yöntem yoktur ve oluşmuş bir kataraktın tek tedavisi ameliyattır.

 

KATARAKT TEDAVİSİNDE AKILLI LENSLER

 

  • Multifokal Lensler

 

“Uzak ve Yakın Mesafede Gözlüksüz Görüş…”

 

Multifokal lens; yakını ve uzağı bir arada gösterme özelliğine sahip, FDA (Amerikan Sağlık İdaresi) onaylı göz içi merceği çeşididir. Bu mercek; miyop, hipermetrop ve astigmat gibi görme kusurlarının tedavisini de aynı anda sağlar.

 

Katarakt ameliyatı ile göz içine yerleştirilen standart göz içi lensler yalnızca uzağı net görmeyi sağlarken multifokal lenslerin kullanımı ile hasta hem yakın hem de uzağı gözlüksüz görme şansına sahip olmaktadır.

 

  • Trifokal Lensler

 

 “Uzak, Yakın ve Orta mesafede Mükemmel Görüş”

 

Trifokal Lensler tüm mesafelerde renk farklılığını net görmenizi, geçiş mesafelerde (uzaktan ortaya, ortadan yakına) kesintisiz görmenizi sağlar. Aynı zamanda yine mercek özelliği ile gece görüşlerinde herhangi bir parlama söz konusu olmaz.

 

Merceğin UV  koruma özelliği, gözlerinizi güneş  ışınlarının zararlı etkilerinden koruyarak yaşa bağlı oluşacak hastalıklardan korur.

 

KİMLER KATARAKT AMELİYATI OLMALIDIR ?

 

Görme kaybı hastanın yaşam beklentilerini zaafa uğratıyorsa ameliyat gerekliliği doğar. Bunun dışında gelişen katarakt göz içi yapılara zarar verecek bir özellik kazanmışsa veya ağ tabakanın izlenmesini gerektirir bir hastalık varsa katarakt ameliyatı kaçınılmazdır.

 

AMELİYATIN RİSKLERİ VAR MIDIR? VARSA NELERDİR?

 

Katarakt ameliyatı oldukça sık uygulanan ve başarı oranıçok yüksek bir ameliyat olsa da basit ve önemsiz bir operasyon değildir. Her ameliyat gibi riskleri vardır. Hekimin tüm dikkatini vermesi gereken ve deneyimin önemli olduğu bir cerrahidir. Gelişen son teknoloji ile mikrokesilerle dikiş atılmadan yapılmaktadır. Bazı hastalarda dikiş koymak gerekebilir.

 

Her ameliyatta olduğu gibi enfeksiyon riski vardır. Ameliyathanede steril ortamlarda yapılarak ve ameliyat sonrası antibiyotikli damlalar kullanılarak bu risk asgariye indirilir. Bazı hastalarda merceği taşıyan bağlar zayıfsa dikişli mercek koymak gerekebilir. Bazı hastalarda ikinci bir operasyon gerekebilir

 

AMELİYAT SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NELERDİR? 

 

  • İlk olarak ve belki de en önemlisi gözü ovuşturmak, çok sıkarak kapamak ve kuvvetli ıkınmaktan kaçınılmalıdır.
  • Yüz yıkama ve banyo 4-5 gün yapılmamalıdır.
  • İlk hafta secde etmekten kaçınılmalı, namaz kılınıyorsa oturarak kılınmalıdır.

 

 

Paylaş