Antalya
27.04.2021
A
ARŞİV , EKONOMİ , YAŞAM
Sendikalar 1 Mayıs'ta meydanlarda olacak
Sendikalar 1 Mayıs'ta meydanlarda olacak

KESK, DİSK, TMMOB,  TTB ve Emek ve Demokrasi Güçleri, 1 Mayıs programını Eğitim Sen binasında düzenlediği toplantı ile açıkladı. Platform adına konuşan DİSK Akdeniz Bölge Temsilcisi Vedat Küçük, yasaklara rağmen meydanlarda kutlama yapacaklarını açıkladı.

Bu yıl yapılacak 1 Mayıs yürüyüşü ve miting başvurularının, Muratpaşa Kaymakamlığı tarafından reddedildiğini belirten Küçük, “Gerekçe olarak İl Hıfzısıhha Kurulu kararları gösterildi. Emekçilerin 1 Mayıs’ta yapacağı mitinglerin yasaklanması; işsizlik, yoksulluk, yolsuzluk ve sefalatin yaşandığı bu süreçte iktidarın emekçilerden ne denli korktuğunu göstermesi açısından önemlidir. AKP kongrelerinin kapalı alanlarda kitlesel bir şekilde yapıldığı, tarikat şeyhlerinin cenaze törenlerinin hiçbir sağlık kuralı dikkate alınmadan kitlesel bir şekilde yapıldığı, AVM’lerin açık olduğu bir durumda açık alanda emekçilerin mitinglerinin yasaklanması pandemi ile izah edilemez” şeklinde konuştu.

AÇIKLAMAMIZI YAPACAĞIZ

Bu yasakların, emekçilerin örgütlenmesine, birleşmesine, mücadele etmesine karşı bir tutum olduğu belirten Küçük,  şunları söyledi: “Biz KESK, DİSK, TMMOB, Antalya Tabip Odası, Emek ve Demokrai Güçleri olarak yasaklara rağmen 1 Mayıs’ı alanlarda kutlayacağız. 30 Nisan saat 15’00'te Cumhuriyet Meydanı’nda ortak kitlesel basın açıklamamızı yapacağız. İşçiler, emekçiler durduğunda ekonominin duracağını, hayatın duracağını çok iyi biliyorlar. Bunun için salgın koşullarında kendi varlıklarını sürdürebilmek için milyonlarca emekçiden sağlığından, canından vazgeçmesini istiyorlar”.

EMEKÇİLERİN TALEPLERİ

Taleplerini de iye getiren Küçük, sözlerini şöyle tamamladı: “Emeğin sömürülmediği, herkesin güvenceli ve insanca çalıştığı bir işinin olduğu, ekonomik krizlerin, salgınların faturasının emekçilere yıkılmadığı, kimsenin cinsiyetinden, kimliğinden, inancından dolayı ikinci sınıf yurttaş muamelesi görmediği, kadınlara yönelik şiddet, taciz ve tecavüzün son bulduğu, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin ortadan kaldırıldığı, eşit yurttaşlığın, barış ve kardeşliğin hakim olduğu, sendikal hak ve özgürlüklerin, hak arama yollarının önünün açıldığı, grevlerin yasaklanmadığı, düşünmenin, düşünceyi ifade etmenin,  itiraz etmenin cezalandırılmadığı, emeğin, eşitliğin, özgürlüğün, demokrasinin, barışın, laikliğin hâkim olduğu, doğanın talan edilmesiği, ekolojik yaşamın korunduğu, gündüzlerinde işsiz kalınmayan, gecelerinde aç yatılmayan bir ülke istiyoruz”.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: