Antalya
27.04.2021
A
ARŞİV , POLİTİKA
Vergi Usul Kanunu mağdur ediyor
Vergi Usul Kanunu mağdur ediyor

İYİ Parti Antalya Milletvekili Hasan Subaşı, Vergi Usul Kanunu'ndaki yanlış düzenlemeler nedeniyle bir eylemin 2 kez cezalandırıldığını belirterek bu konuda bir araştırma önergesi verdi.

Daha önce 213 Sayılı Vergi Usul Kanunu’nda bazı maddelerin değiştirilmesine ilişkin Kanun teklifi hazırlayan İYİ Parti Antalya Milletvekili Hasan Subaşı, , bu kez, 19 arkadaşı ile birlikte aynı yasa konusunda Meclis araştırması açılması için önerge verdi. Subaşı mevcut Yasaya göre, mükellefe TCK’daki en ağır suçlara verilen hapis cezalarından daha fazla hapis cezası verilebildiğini, aynı eylemin iki kez cezalandırıldığını, Asliye Ceza Mahkemelerinde karar bekleyen 70 bin dosya olduğu da dile getirildi.

BİR SUÇA 2 CEZA

Subaşı, daha önce TBMM Başkanlığına verdiği değişiklik önergesinde,213 sayılı VUK’un‘Kaçakçılık Suçları ve Cezaları’nı düzenleyen 359. Maddesini dikkate almak gerekmektedir. Beş yıl üst üste sahte belge kullanan mükelleflere, 25 yıl hapis cezası veren mahkemeler ve mahkeme kararları mevcuttur. Bu durum suçun kanuni formülasyonundan ve yorumundan kaynaklanmaktadır. Madde 'Sahte belge düzenleyen veya bu belgeleri kullananlar’ lafzıyla getirilen hukuki yorum nedeniyle aynı eyleme iki kere ceza verilmektedir. Böylece her mali yıl için ayrı ayrı ceza verilmesi söz konusu olmaktadır. Oysaki, TCK’nin zincirleme suç hükümlerinin kabulü ve her hesap dönemi için ayrı ayrı cezalandırma yorumundan vazgeçilmesi kanuni bir düzenlemeyi gerekli kılmaktadır” dedi.

70 BİN DOSYA BEKLİYOR

2021 Ocak ayı itibariyle asliye ceza mahkemelerinde sonuçlandırmayı bekleyen 70 binin üstünde dosya olduğunun dile getiren Subaşı, “Komisyonun çalışmaları neticesinde ortaya çıkacak rapor ve sonuçlar, sadece VUK madde 359 özelinde düşünülmeden, yeni bir vergi sistemi ve vergi usulü hüküm ve prensiplerini belirleyecek, mağduriyetleri giderecek, teknolojin ve çağın getirdiği yenilikleri benimseyecek vergi konusundaki temel kanunların TBMM Genel Kuruluna getirilmesine de hazırlık olacaktır” diye konuştu.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: