Antalya
27.04.2021
A
ARŞİV , YEREL YÖNETİM
Hedef 100 milyon turist
Hedef 100 milyon turist

Last Minute Fair Marketing Fuarı’nın açılışında konuşan Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, etkin bir tanıtımla Türkiye'nin 100 milyon turist ağırlayan bir ülke haline gelebileceğini vurguladı.

Last Minute Fair Marketing Fuarı 1.500 seyahat acentesinin katılımıyla ANFAŞ Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde başladı.  İki gün devam edecek fuarın açılışına Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Slovakya’dan Levocave İtalya’dan Gradara belediye başkanlarıyla birlikte katıldı.

GELECEĞİ PLANLIYORUZ

Başkan Uysal, açılış konuşmasında, Türkiye’nin kitle turizminin dünyadaki öncülerinden olduğunu belirterek, Güney Antalya Turizm Projesi’yle birlikte 1970’li yılların sonundan itibaren başlayan bir sürecinin Türkiye’nin bugün turizmde elde ettiği başarıların temelini oluşturduğunu söyledi. Türkiye Cumhuriyeti’nin bu süreci bir devlet projesi olarak ele aldığını ve 50 yıl içinde en organize şekilde ortaya koyduğunu belirten Başkan Uysal, “Biz bunun geliştirilerek devamından yanayız” dedi. Kitle turizmiyle birlikte turizmin kentlere, antik ören yerlerine doğru genişlemesi gerektiğinin altını çizen Başkan Uysal, şunları söyledi: “Bütün dünyanın, dünyanın kültürüyle, geçmişiyle ilgilenen bütün insanlarının rahatça gelip müthiş bir misafirperverlik ortamında gün geçirmesini ve tekrar bizim doğal bir elçimiz, partnerimiz olarak yaşamalarını ve hep birlikte kazan kazan prensibi içinde dünyadaki kültür turizmi, doğa turizmi ve çeşitli turizm alanlarındaki iş birliğinin büyümesini, dünyadaki bu duyarlılıkların artmasını biz istiyoruz. Bunun için hayal kuruyoruz. Geleceğimizi buna göre planlamaya çalışıyoruz. Bir taraftan büyük bir kitle turizmi bir taraftan dünyayla büyük bir paylaşım.”

TOPYEKÜN TURİZM

Bunun başlangıç adımlarından biri olarak başlattıkları Kaleiçi OldTown Festivali’nin bu yıl ekim ayında 6’ncısının gerçekleştirileceğini dile getiren Başkan Uysal, konuşmasına şöyle devam etti:“Gelecekte, Antalya ve çevresindeki 400 antik kenti turizmin içine almayı hayal edebiliriz. 3 bin metre yükseklikteki, 700 kilometrelik sıra dağları turizmin içine almayı hayal edebiliriz. Yüzlerce vadiyi. Avatar filmini hatırlayın. Ben, filmin Antalya’da simüle edildiğini düşündüm. Alanya’nın yayla vadileri bilir misiniz? Şelaleler, nehirler, çok farklı yapılardan gelmiş insanlar. Biz, Türkiye’mizin bütün bu özellikleriyle topyekûn turizme girdiğimizde dünya piyasasından çok daha güçlü ve büyük pay alacağız. Öncü kitle turizminin yanına çok çeşitlenmiş, 30 milyon değil 100 milyon turisti ağırlayan bir Türkiye’yi hayal edebileceğiz. Hele hele teknolojik olanaklardan yararlanarak, gelen turistin yalnız bırakılmadığı, takip edilebildiği hem ticari hem de ticari anlamda kendini güvenli hissettiği, akıllı kent turizmini hayal edebiliriz. Bu mevsimde bu fuarı yapan güç, cesaret bunu da hayal edebilir, yapabilir.”

SERTİFİKA PROGRAMI DEVAM EDECEK

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alparslan ise,aşılanma süreci tamamlanana ve salgın gündemin ön sıralardaki yerini kaybedene dek ‘Güvenli Turizm’ sertifika programının en büyük güç ve silahlardan bir tanesi olacağını belirtirken, programı kararlılıkla uygulamaya devam edecekleri söyledi.

etkilendi. Bu kaotik ortamdan az hasarla çıkıp yeni döneme hazırlanmamız için bu tip fuarlar büyük önem arz etmektedir” diye konuştu.

GM Center ve GMT Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Meral, 2019’da Antalya Turizm Fuarı olarak başladıkları yolculuğa bu yıl “Last Minute” olarak devam ettiklerini belirterek, “Bu karanlıkta bir mum yakmak istedik. Işık olmak istedik” dedi. 

KALEİÇİ STANDI

Fuarın açılış töreninin ardından Başkan Uysal, davetli şehir heyetleriyle birlikte, belediyenin Kaleiçi’nin konaklama tesisleri ve turizm esnafını çatısı altında toplayan Antalya Kaleiçi Otelciler ve Esnaflar Derneği’yle (AKOED) birlikte oluşturduğu 60 metrekarelik stantta misafirleri ağırladı. Stant ziyaretçileri arasında Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Alparslan da yer aldı.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: