Antalya
22.04.2021
A
ARŞİV , YAŞAM , EĞİTİM
Eğitim İş'ten suç duyurusu
Eğitim İş'ten suç duyurusu

Eğitim İş Antalya Şubesi, Büyük Önder Atatürk'ün eseri Nutuk’un okullarda okutulmasını sakıncalı gören Mersin Çamlıyayla İlçe Milli Eğitim Müdürü hakkında suç duyurusunda bulundu.

 

Eğitim İş Antalya Şube Başkanı Sadık Acar, "Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından yazılan ve aynı dönemde TBMM’de bizzat okuduğu NUTUK’un okullarda okutulmasını sakıncalı gören ilçe milli eğitim müdürü hakkında suç duyurusunda bulunduk. Eğitim-İş olarak konunun takipçisi olmaya, aleni hale gelmeye başlayan Atatürk aleyhindeki faaliyetlerle ilgili mücadele etmeye devam edeceğimizi belirtiyor, Milli Eğitim Bakanlığını ilgili hakkında gereğini yapmaya davete diyoruz" dedi.

 

ATATÜRK'E HAKARETTEN YARGILANMALI

 

Acar Cumhuriyet Başsavcılığına verdikleri dilekçede şunları dile getirdi: "Mersin Çamlıyayla İlçe Milli Eğitim Müdürü, 1739 sayılı yasada yer alan 'Atatürk inkılap ve ilkelerine ve Anayasada ifadesini bulan Atatürk milliyetçiliğine bağlı; Türk Milletinin milli, ahlaki, insani, manevi ve kültürel değerlerini benimseyen, koruyan ve geliştiren; ailesini, vatanını, milletini seven ve daima yüceltmeye çalışan, insan haklarına ve Anayasanın başlangıcındaki temel ilkelere dayanan demokratik, laik ve sosyal bir hukuk Devleti olan Türkiye Cumhuriyetine karşı görev ve sorumluluklarını bilen ve bunları davranış haline getirmiş yurttaşlar olarak yetiştirmek' amacına aykırı bir şekilde hareket etmiş ve bunu resmi yazıda açıkça ifade etmiştir. Kamu görevi ve kamu görevinden gelen gücü kullanarak bu fiili gerçekleştiren kamu görevlisi hakkında 5816 sayılı Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanun kapsamında “Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret”, TCK 257. madde kapsamında ise  “Görevi Kötüye Kullanma” suçlarını işlemiştir"

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: