Antalya
21.04.2021
A
ARŞİV , POLİTİKA
Avukatlara da aşı önceliği verilmeli
Avukatlara da aşı önceliği verilmeli

CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı,“Aynı adliyede görev yapan hakim ve savcılar öncelikli olarak aşılanırken avukatların yargı mensuplarından ayrı tutularak aşılanmaması savunmaya bakışı yansıtmaktadır.” diyerek tepkisini dile getirdi.

Sağlık Bakanlığının Covid-19 aşısı uygulanacak gruplarda hakim ve savcılar alınırken avukatların alınmamasını eleştiren  TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi CHP Antalya Milletvekili Avukat Cavit Arı, “Avukatlar yargı faaliyetine katılan diğer unsurlardan farklı olarak çok sayıda kişi ile çok farklı zaman ve mekânlarda görüşmekte ve iletişimde bulunmaktadır. Yargı faaliyetine katılan hakim, savcı ve memurların mekanları sabit ve mesai saatleri sınırlıdır.Avukatların ise işlerini yürütüşleri gereği çok sayıda kişi ile saat ile de sınırlı olmaksızın yakın iletişim halindedir. Avukatlar, hukuki ilişkilerin ve hukuki ihtilafların olduğu her yerde bulunmaktadır. Avukatların mesleki faaliyetleri nedeniyle resmi ve özel tüm gerçek ve tüzel kişilerle ilişki içinde oluşunu dikkate aldığımızda bu konum avukatları bir yandan Koronavirüse açık hale getirmekte, diğer yandan da Koronavirüsün taşıyıcıları konuma düşürmektedir.” dedi.

AVUKATLAR RİSK ALTINDA

Son günlerde Covid-19 virüsüne bağlı olarak hastalanan, yoğun bakıma kaldırılan ve vefat eden avukatların sayısında ciddi artış yaşandığını vurgulayan Arı,  İstanbul Barosu kayıtlı 44 yaşındaki Av. Alpay Gülleoğluile Kilis Barosu kayıtlı 54 yaşındaki Av. Aziz Akgül yakın zamanda Koronavirüsten hayatını kaybeden genç avukatlardan sadece ikisi...  Ayrıca artan Covid-19 vakaları nedeniyle her gün birkaç mahkemelerde karantina tedbirlerinin uygulandığına dair gelen haberlerde artış yaşanmamaktadır" diye konuştu.

 

SORU ÖNERGESİ VERDİ

CHP Antalya Milletvekili Cavit  Arı, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya  cevaplaması istemiyle verdiği yazılı soru önergesinde aşağıdaki sorulara yer vererek konuyu meclis gündemine taşıdı. Önergede şu sorular yer aldı.

1)            Meslekleri gereği toplumun birçok kesimiyle yakın temasta olan avukatlar, aşısı yapılacak öncelikli risk grupları arasına neden alınmamıştır? Vakit kaybetmeden alınması düşünülmekte midir?

2)            Aynı adliyede görev yapan hakim ve savcılar aşılanırken avukatların aşılanmamasındaki gerekçe nedir?

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: