Antalya
20.04.2021
A
ARŞİV , POLİTİKA
Cavit Arı: Destekler göstermelik
Cavit Arı: Destekler göstermelik

CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı, hem çiftçi borçlarının yapılandırılmasının hem de  restoran çalışanlarında verilecek desteklerin "Göstermelik" olduğunu dile getirdi. 

 

Cumhuriyet Halk Partisi Antalya Milletvekili Cavit Arı, çiftçiler ile yeme içme sektörüne sağlanacağı söylenen destekleri "sözde destek" olarak nitelendirdi.  Arı, "Çiftçi borçları yapılandırılıyor, dendiğine bakmayın! Kamu ve özel Bankalara borçlar kapsam dışında tutuldu.  Sadece tarım kredi kooperatiflerine olan 9,2 milyar borcun takipteki yüzde 10’u yapılandırma kapsamına alınıyor.  Yani, toplam 200 milyar liralık borcun binde beşi yapılandırıyor. Diğer bir deyişle 1 milyon 8 bin çiftçinin sadece 21 bini yapılandırmadan yararlanabiliyor.  Hem de bu yapılandırma  yüzde 18 tefeci faiziyle yapılıyor. İşte tarım böyle destekleniyor çiftçiye göstermelik, sözde destek veriliyor" dedi.

 

PİDE PARASI

Restoran çalışanlara destek olarak ödenmesi düşünülen rakamı da değerlendiren Arı, "Yeme içme sektöründe yer alan işçiye 2021 yılı Nisan ve Mayıs ayında ödenecek destekler günlük 47,7 liradan 50 TL çıkartılıyor. Artış bir pide parası değil." dedi. 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: