Antalya
20.04.2021
A
ARŞİV , VİDEOLU HABERLER
Adım atamazken şimdi gezi hayali kuruyor-VİDEO
Adım atamazken şimdi  gezi hayali kuruyor-VİDEO

ANTALYA'da talasemi majör hastalığı nedeniyle kalp ve karaciğer yetmezliği gelişen web tasarımcısı Onur Yaşın'ın (40), 10 yıl önce takılan kalp pili değiştirilip kalp kapakları onarıldı. Yaklaşık 3 ay yatarak tedavi gören, şimdi ise karaciğer nakline hazırlanan Yaşın, "Karaciğer naklini de olduktan sonra en büyük hayalim Karadeniz- Gürcistan gezisine gitmek" dedi.

Antalya'da yaşayan talasemi majör hastası Onur Yaşın'a, hastalığına bağlı olarak gelişen ritim problemi nedeniyle 2011 yılında kalp pili takıldı. Son 6 ayda sağlığı hızla kötüleşmeye başlayan Yaşın'a, başvurduğu hastanede orta seviyede kalp ve karaciğer yetmezliği tanısı kondu. Üç ay boyunca hastanede yatarak tedavi gören Yaşın, karaciğer nakli yapılması gerektiği söylenince özel bir hastaneye başvurdu. Burada yapılan tetkiklerde önce kalbindeki sorunların düzeltilmesi gerektiği belirlenen Yaşın, Kardiyoloji Bölümü'nden Doktor Öğretim Üyesi İsmail Ateş'e yönlendirildi. Dr. Ateş yaptığı tetkiklerde, hastanın 10 yıl önce kalbine takılan pilin kablosunun sağ kalp kapağını etkilemesi sonucu kaçak, sağ kalp büyümesi ve orta seviyede kalp yetmezliği geliştiğini belirledi. Yaşın'ın kalp kapaklarını mitraklip yöntemiyle onaran Dr. Ateş, daha sonra çıkarılan pilin yerine yenisini taktı.

KALP YETMEZLİĞİ VE  SİROZ

Kalple ilgili sorunu giderilen Onur Yaşın, bu ayın sonunda gerçekleştirilecek ameliyatla da donör olan üniversite öğrencisi kardeşi sayesinde karaciğer nakli olacak. Kalp sağlığına kavuşan ve karaciğer naklini heyecanla bekleyen Yaşın'ın en büyük hayali ise sağlığına kavuştuktan sonra Karadeniz- Gürcistan gezisi yapmak. Son 6 aydır adım bile atamaz hale geldiğini anlatan Onur Yaşın, başvurduğu hastanede 3 ay yatarak tedavi gördüğünü, kalp ve karaciğer yetmezliği başladığını öğrenince büyük üzüntü yaşadığını anlattı. Karaciğer nakli olmak için özel hastaneye başvurduğunu söyleyen Yaşın, “Doktorlarım önce kalpteki sorunların giderilmesi için beni İsmail hocaya yönlendirdi. İsmail hoca önce kalp pilini değiştirdi, sonra da mitraklip yöntemiyle kasıktan girerek kalp kapaklarımı onardı. Operasyon öncesi hiç yürüyemiyordum. Şimdi ise çok çok iyiyim. Çok teşekkür ediyorum" dedi.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: