Antalya
19.04.2021
A
ARŞİV , POLİTİKA
Aydın Özer: Hükümet, "Ne koparırsam kâr" kafasında...
Aydın Özer: Hükümet, "Ne koparırsam kâr" kafasında...

Tarım Kredi Kooperatiflerindeki takibe düşmüş kredi borçlarının yapılandırılmasına ilişkin düzenlemeyi eleştiren CHP’li Özer, “Çiftçi toplamda 150 milyar borcuna çözüm beklerken iktidar vadesi geçmiş 900 milyonluk alacağının peşinde, ne koparırsam kâr kafasında” dedi.

Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından çiftçilere kullandırılan ve vadesinde ödenmediği için takibe düşen kredi borçlarının yüzde 12 ile yüzde 18 faiz uygulanarak yapılandırılmasını öngören teklif Meclis’ten geçti. Düzenlemenin sadece 21 bin çiftçiyi kapsadığını belirten CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, “Bugün 2 milyon çiftçimiz borç batağında. Toplam borç 150 milyar lirayı bulmuş. Yani çiftçimiz 150 milyarlık borcuna bir çözüm beklerken, hükümet vadesi geçmiş 900 milyonluk alacağının peşinde, ne koparırsam kâr kafasında” diye konuştu.

 

FAİZLER ÇOK YÜKSEK

 

Özer, hükümetin yanlış politikaları nedeniyle 2002’den bu yana kayıtlı 700 binin üzerinde çiftçinin üretimden ayrıldığına, 3 milyon hektarın üzerinde tarım alanının azaldığını belirterek buna rağmen yanlış uygulamalara devam ettiğini vurguladı. Aydın Özer, açıklamasında şunlara söyledi: “Bu inadın bir sebebi olmalı yoksa niye gün be gün üretimden kopulmasına izin verilsin ve çiftçinin derdine bu denli kayıtsız kalınsın. Söz konusu yapılandırmanın da bu kayıtsızlığın bir göstergesidir. Meclisten geçen düzenlemeyle çiftçi Ekim 2021 sonuna kadar, ister borcunun tamamını kapatacak isterse en az yüzde 30’unu ödeyerek taksitlendirecek. Yapılandırılacak kredilerde yüzde 12 ile yüzde 18 basit usulde faiz uygulanacak. Böyle bir yapılandırma olur mu? Bunun adı tefeciliktir. Çiftçiye gerçekten destek olmak için takipteki kredi faizlerinin silinmesi ve anaparasının 5 yıldan az olmayacak şekilde uzun vadeli yapılandırılması gerekir. Ayrıca üretimin devam etmesinin sağlanması için çiftçiye faizsiz veya çok düşük faizli yeni kredi desteği de sağlanmalıdır.”

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: