Antalya
16.04.2021
A
ARŞİV , YAŞAM
Hekimler tam kapanma istiyor
Hekimler tam kapanma istiyor

Antalya Tabip Odası'ndan yapılan "Algıyı değil salgını yönetin" konulu basın açıklamasında tehlikenin büyüklüğüne dikkat çekildi ve en az 14 günlük tam kapanma önerildi.

Antalya Tabip Odası Yönetimi,  İl Sağlık Müdürlüğü önünde,  "Yaşam Hakkımızdan Vazgeçmiyoruz. Ölümleri Durdurun Algıyı Değil Salgını Yönetin" başlıklı bir basın açıklaması yaptı. Oda adını konuşan Antalya Tabip Odası Yönetim Kurulu üyesi Dr. Naci İşoğlu, açıklama öncesi siyah kurdele açarak bugüne kadar pandemide yaşamını kaybeden bütün insanları andıklarını vurguladı.

SALGIN DEĞİL ALGI YÖNETİLİYOR

Kısmi adı altında göstermelik önlemlerle salgın yönetilemeyeceğini vurgulayan İşoğlu  "Bu önlemler de, ölümleri durduramayacak ve sağlık çalışanlarının karşılaştığı zorlu koşulları değiştirmeyecektir.Bu gün yapılan, sürecin başından beri yaptıkları gibi  salgını yönetmek değil algıyı yönetmeye çalışmaktır.14 Nisan verisine göre  7 milyon 728 bin 915 kişi iki doz tam aşılı, 3 milyon 893 bin 423 henüz birinci doz aşı yapılmıştır. Tam koruma sağlanmamıştır. Bunun anlamı şudur göçmen nüfusla 90 milyon olan ülkemizde tam aşılı olanların oranı % 8,5 civarındadır. Yani % 91,5 halen tam aşılı değildir. Tam anlamıyla korumasızdır.  Dört ayda geldiğimiz nokta budur. “Aşı umudu tacirliği” yaparak, oyalamayla gerçeklerin üstünü örtemezsiniz.  Resmi rakamlara göre vaka sayısı günlük 60 bini geçmiştir. Türkiye kırmızıya boyanmıştır. Yine biliyoruz ki gerçek rakamların en az üçte birini ifade eden resmi rakamlarda bile her gün neredeyse 300'e yakın canımızı kaybediyoruz. Mızrak çuvala sığmıyor. Maske, mesafe, hijyen gereklidir ama bu tekerlemeyle suçu topluma yükleyerek bu sorumluluktan kurtulamazsınız. Her iktidarın en önde gelen asli görevlerinden birisi halkın sağlığını korumaktır. Sizleri asli görevinizi layıkıyla yapmaya çağırıyoruz. " dedi

ÖLÜMLERE TANIK OLMAKTAN TÜKENDİK

Şeffaf olmayan yaklaşımlarla, bilimi ve gerçekleri saf dışı tutarak pandemi ile mücadele edilemeyeceğine dikkat çeken İşoğlu ,  " Bugün buradayız çünkü ölümleri görmeye tahammülümüz kalmadı, her gün çaresizlik içinde önlenebilir yeni ölümlere tanıklık etmekten tükeniyoruz.Bugün buradayız çünkü meslektaşlarımızın, tüm çalışma arkadaşlarımızın tükendiğine, toplumun tükendiğine tanıklık etmeye tahammülümüz kalmadı.Hastanelerimiz COVID-19 hastalarıyla doldu, yeni açılan servisler dahi ihtiyacı karşılamaya yetmiyor, yoğun bakımlarda yer bulunamıyor. Kronik hastalığı olan insanlarımız, ertelenemez sağlık sorunları için gereken hizmete ulaşamıyorlar.Koruyucu Sağlık Hizmeti almak zorunda olanlar olması gerektiği gibi hizmet alamıyorlar.Fiziksel altyapıların yetersizliği  hizmet sunanlarla alanların sağlığını tehdit ediyor.Tüm bunlar ortada iken bütçenin kara delikleri, geleceğimizi gasp eden şehir hastanelerine kaynaklarımızı heba ediyoruz.   " diye konuştu.             

 

TABİP ODASI'NIN ÖNERİLERİ

-Pandemi ile mücadele, derhal geniş katılımlı, bağımsız yerel pandemi kurullarına devredilmelidir. Bu kurullara yerel yönetimler, sağlık emek ve meslek örgütleri ve toplum mutlaka dahil edilmelidir. Bilimsel kriterlere uygun olarak salgının ilk kaynağına ulaşılmalı, bireyler hastalanmadan veya hastaneye gelmeden gerekli önlemler alınmalıdır. 

-İnsanlar işimi kaybederim korkusuyla hastalık belirtilerini gizler duruma geldiler. Çalışanlar sosyal ve ekonomik hiçbir kayba uğratılmadan; kalabalık ve kapalı çalışma alanları derhal kapatılmalıdır. En az 14 gün, tercihen 28 gün zorunlu üretim alanları dışında ,çalışanlar hiçbir şekilde mağdur edilmeden çarklar durdurulmalıdır. Zorunlu üretim alanlarında çalışanlar için işyerine ulaşmada ve iş yerlerinde fiziksel önlemler alınmalı, dönüşümlü çalışma modelleri ile çalışma ortamlarında bulunan sayısı azaltılmalıdır.

- Uluslararası dolaşım zorunlu haller dışında en aza indirilmelidir. Yurtdışı seyahatlerinde 14 gün karantina uygulanmalıdır.

-COVID-19’un meslek hastalığı kabul edilmesi gibi olması gereken adımın bile atılmaması  bir ayıp olarak ortada durmaktadır. Halen atanmayı bekleyen ve KHK ile gerekçe gösterilmeden ihraç edilmiş tüm sağlık çalışanları hızla salgınla mücadelede yerlerini almalıdır.  Bilim insanları pandemiyle mücadeleye ışık tutacak yayın üretme konusunda Bakanlığın çizdiği çerçevenin dışına çıkmalıdır; TTB bu konuda bilimsel sorumluluğu almaya hazırdır.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: