Antalya
15.04.2021
A

4 Nisan’da Mısır firavun mumyaları devlet töreniyle Kahire’den Giza’daki yeni müzeye görkemli bir törenle taşındı. Aynı zamanda Süveyş Kanalı’nın da bir yük gemisi tarafından tıkandığı haberi gündeme düşmüştü.

Ne tesadüftür ki aynı günlerde bizde de Montrö Anlaşması ve kanal İstanbul konuşuluyordu. Üstüne bir de Mısır ile diplomatik temaslarımızın başladığı haberleri olumlu bir gelişme olarak gündemeydi.

Haber, Mısır görüşmelere olumlu bir yaklaşım sergiledi diye verildi. Ne de olsa Mart 2021’de BM ve ABD, Mısır’ı tutuklu 60 bin İhvan/Müslüman Kardeşler Teşkilatı üyesi üzerinden insan hakları ihlal ediliyor gerekçesi ile açıklamalar yaparak sıkıştırmaya çalışıyordu.

Mısır’dan kaçan İhvan liderleri ise bu gelişmeyi, Türkiye’nin arabuluculuğu olarak algılıyor ve  memnun olduklarını ifade eden açıklamalar yapıyorlardı. Bizim mütareke basınımız ise bu görüşmeleri sadece doğu Akdeniz üzerinden münhasır ekonomik bölge işbirliği yapılacak gibi veriyordu.

Bu arada Suudi Arabistan’ın Dubai merkezli Al Arabiya haber kanalında Mısır’ın Türkiye ile görüşmelerinin dondurduğu haberi yer aldı. Mütareke basınında yer almadığı için Türkiye’de gündem olmadı…

ABD Ortadoğu’da İhvan/ Müslüman Kardeşler Teşkilatı’ndan vazgeçmemiştir. Mısır’a bilerek ve açıktan Esad’a yapıldığı gibi İhvan üyelerini serbest bırak denmektedir. ABD’nin ve bölgedeki eşbaşkanlarının Mısır’a verdiği mesaj budur. Mısır doğal olarak görüşmeleri dondurmuştur.

Mısır’ın komşuları, Libya ve Sudan parçalanmış ve başlarında Müslüman Kardeşler Teşkilatı üyelerinden oluşan iktidar vardır.

2011’den beri Etiyopya’nın büyük Etiyopya Rönesans Barajı adı verilen ve 4 barajdan oluşan Nil üzerine yaptığı Afrika’nın en büyük barajı da Mısır için büyük sorundur.

Mısır Etiyopya’nın Nil’in suyunu tutmasından dolayı topraklarının yaşayacağı kuraklığa rağmen sabırlı davranıyor. Mısır,  Nil olmazsa açlıktan ve ekonomik krizden çok ciddi etkilenecek ve zaten durulmamış olan iç kargaşa tekrar gelecektir.

Hele bir de insan hakları ihlali yapıyorsun diyerek Mısır’ı karıştıran 60 bin İhvan üyesi serbest kalırsa Mısır’ın parçalanması kaçınılmazdır.

Diğer yandan Sudan Mısır arasında; geçmişte Irak ile Kuveyt arasında savaşa neden olan tampon bölge/insansız alan benzeri alanlar vardır. İngilizler bölgeden çekilirken Bir Tavil ve Hala’ib adlı iki insansız bölge bırakmıştır. Hem Mısır hem de Sudan’ın hak iddia ettiği bu toprak parçaları konusunda anlaşmazlık sürmektedir.

Mısır, Nil üzerine yaptığı Büyük Rönesans Barajı ile ilgili Etiyopya’nın tek taraflı uygulamalarını durdurması için Rusya’ya güveniyoruz açıklaması yaptı.  

ABD ve bölgedeki işbirlikçi iktidarlar karşısında Rusya’nın kendine hayrı olmadığını ise Mısır görememektedir.

Sonuç olarak ABD bizden Boğazları istiyor olmazsa kanal yapın diyor!

Mısır’a da Süveyş Kanalını ver diyor! Mısır’ın başında da Müslüman Kardeşler Teşkilatı olsa sorun olmayacaktı…

Paylaş
ETİKETLER:
Yok